Az OTP is érintett: Horvátországban semmissé nyilvánították a svájci frank alapú hiteleket
Többek között az OTP Horvátország és az OTP tulajdonában lévő Splitska Banka ellen is döntött a horvát legfelsőbb kereskedelmi bíróság.
Többek között az OTP Horvátország és az OTP tulajdonában lévő Splitska Banka ellen is döntött a horvát legfelsőbb kereskedelmi bíróság.
Eredeti árfolyamon váltják át a frankhiteleket lejhitelre Romániában - erről jogszabály is született.
Becslések szerint 12 ezer ember tüntetett a jegybankelnök lemondásáért Horvátországban.
Miután elszállt a svájci frank árfolyama, Romániában a kamat ideiglenes csökkentését ajánlotta frankhiteleseinek az OTP.
A svájci frank árfolyama drámai magasságokban jár a forinthoz képest, s a trend még mindig meredeken felfelé mutat. Az OTP vezérigazgató-helyettese azzal igyekezett megnyugtatni a bajba kerülteket, hogy akár meg is vásárolják a jelzáloggal terhet ingatlanokat, s bérleti konstrukcióvá alakítják a hitelmegállapodást.
Noha számos megoldási mód van, nincsenek könnyű helyzetben a frankhitelesek. A pánik miatt sokan hozhatnak elhamarkodott döntést, aminek komoly ára van. A hvg.hu megpróbálja bemutatni, mivel kell számolnia annak, aki átváltaná hitelét euróra, forintra, élne a kormány vagy a bank adta könnyítéssel, vagy egyszerűen csak megszabadulna az egésztől.
A dolgozók 10-15 százaléka csak a frankhitelesekkel foglalkozik a Bank Austriánál - közölte az osztrák pénzintézet, amelynek 60 ezer ügyfele vett fel svájcifrank-alapú hitelt.
A svájci frank hétfői brutális erősödése közel 200 milliárd forint veszteséget eredményezett a devizaadósok számára - írja saját számításaira hivatkozva a Napi Gazdaság. Kedden a frank árfolyama még a hétfőinél is magasabbra kúszott, és már a 250 forintot közelítette.
A svájciak, nemzeti bankjukat is beleértve, egyre inkább aggódnak fizetőeszközük rettenetes ereje miatt – mondja a svájci jegybank volt vezető elemzője, a Neue Zürcher Zeitung gazdaságpolitikai publicistája, Martin Lanz. Elismeri, hogy hazájában is legfeljebb csak ötletelni tudnak: például nagyban vásárolnának külföldi, akár magyar forintban, cseh koronában, lengyel zlotyiban és más, egyébként stabil valutában nominált államkötvényeket. Ennél nagyobb valószínűséget ad a szakértő annak, hogy Európa-szerte ismét az aranyhoz kötnék a devizákat, de realitása leginkább annak van, hogy kettészakad az euróövezet.
A várakozásoknál kisebb mértékben emelkedett az infláció Svájcban májusban, így továbbra sem várható kamatemelés az alpesi országban.
Megállapodást írt alá pénteken a horvát kormány és nyolc horvátországi kereskedelmi bank a frankban eladósodott ügyfelek megsegítéséről.
Az árstabilitás biztosítása érdekében közép távon emelni kell az alapkamatot - jelezte egy minapi interjúban a svájci jegybank alelnöke, Thomas Jordan. A központi bank március 17-i ülésén még nem várható kamatemelés, ám a kamatemelési várakozások érzékelhető erősödése egyáltalán nem jó hír a magyarországi frankhitelesek számára - írja a portfolio.hu.
A Svájci Nemzeti Bank (SNB) nem változtatott a kamaton csütörtökön, ahogy azt a szakértők többsége várta.
Az alpesi deviza jegyzése délelőtt csaknem egy hónapos csúcsra emelkedett: 213 forint felett utoljára július 22-én járt a kurzus.
Két hónapja nem látott mértékű gyengülést szenvedett el a svájci frank az euró ellenében, miután a jegybank (SNB) megelégelte az alpesi deviza újabb és újabb történelmi csúcsát és beavatkozott a devizapiacon – írja a portfolio.hu. Ez a forinttal szemben is érződött, a jegyzések hirtelen közel 4 forinttal kerültek lejjebb, a fellélegzés azonban csak átmenetinek bizonyulhat.
Bár az utóbbi egy évben fokozatosan javultak a bankok forrásszerzési költségei, ez nemigen érződik a frankhitelek kamatán. Csupán az Erste jelentette be, hogy frankalapú lakossági jelzáloghiteleinek kamata már a pénzügyi válság kiteljesedése előtti szintre mérséklődött.