Változtat a kormány: nem lesz kötelező bejelenteni a gabonakivitelt
A bejelentési kötelezettséget tavaly tavasszal, az orosz–ukrán háború miatt rendelték el.
A bejelentési kötelezettséget tavaly tavasszal, az orosz–ukrán háború miatt rendelték el.
Az Ukrajnában harcoló orosz csapatok mind a páncélozott járművek, mind a tüzérségi lőszerek terén utánpótlási nehézségekkel küzdenek, Zelenszkij szerint az orosz agresszió kudarcát jelenti a Kreml hátraarca.
Az ukrán elnök szerint jelentős diplomáciai eredmény, hogy az oroszok mégsem zárják el az ukrán gabonaexport útját.
A vádak szerint Oroszország a fekete-tengeri szemestermény-szállítást már csak kapacitása 25–30 százalékán engedi működni.
Nőnek az árak, egyre valószínűtlenebb, hogy november után is nyitva marad a fekete-tengeri korridor, miközben Magyarország épp ukrán kukoricával akarja betömni a lyukat, amit a hazai termésen ütött az aszályos nyár.
Összesen 67 millió tonna gabonára és olajos magra számít az ukrán mezőgazdasági minisztérium. Ebből 45 millió tonna jutna exportra, feltéve, ha Oroszország továbbra is engedi a tengeri szállítást.
Oroszország a tengeri blokádot augusztus elején oldott fel, azonban most újra azzal fenyegetnek.
Hat, gabonát szállító hajó hagyta el vasárnap a dél-ukrajnai Odessza kikötőjét.
600 ezer tonna gabonát sikerült az ukrán kikötőkből eljuttatni a globális piacra azóta, hogy egy hónappal ezelőtt megállapodás született erről Kijev és Moszkva között az ENSZ és a törökök közvetítésével. Mindenki kockázati felárat számol, mert továbbra is nagy a bizonytalanság az oroszok szándékait illetően.
A világ élelmezése nagyban függ Ukrajnától, a legsebezhetőbb országok közül többen tőlük vásárolják a szemesterményt, de az ukrán búza nagyon fontos része az ENSZ-segélyszállítmányoknak is. A háború miatt a silókban ragadt gabona kilapátolása egyelőre nagyon lassan megy, de valahova el kéne rakni a frissen betakarított terményt is, ami az invázió miatt messze nem lesz annyi, mint lehetne. És úgy tűnik, Oroszország is meggondolta magát.
Az ukrán kikötőváros elleni támadást közben az ENSZ és az Európai Unió is elítélte.
Bár a harcok nem szűnnek, egyes megállapodásokat sikerült mostanra megkötni, hogy a háború kisebb hatással legyen a világra.
Az orosz külügyminisztérium Putyin és Erdogan iráni találkozójára időzítve magyarázkodott.
A román külügyminiszter szerint valamennyi EU-tagállamnak stratégiai fontosságú érdeke Ukrajna támogatása.