szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nőnek az árak, egyre valószínűtlenebb, hogy november után is nyitva marad a fekete-tengeri korridor, miközben Magyarország épp ukrán kukoricával akarja betömni a lyukat, amit a hazai termésen ütött az aszályos nyár.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem hagyta érintetlenül a gabonapiacot, hogy Vlagyimir Putyin szerdán elrendelte a részleges mozgósítást. A háborús eszkaláció meglökte az árakat, melyet egy brókerforrásunk szerda délután következőképp szemléltetett:

"Reggel óta úgy kötjük a búzát a törököknek, hogy ajánlat plusz 5 dollár a tegnapi árhoz képest. A vevő, aki eddig az utolsó 25 centért is habozás nélkül jatagánt rántott, most csak lakonikusan annyit mond: booked..."

A részleges mobilizálás a szállítmányozási díjakat is feljebb verheti, bár iparági források arról számoltak be, hogy az ágazat még "nem reagált teljeskörűen", egyelőre magát a hírt emésztgetik. A szemestermények ára egyébként már kedden felszökött, akkor még csak arra a hírre, hogy az oroszok által megszállt ukrán területeken népszavazást tartanak az Oroszországhoz való csatlakozásról.

Magára az ukrán exportra inkább serkentőleg hatott a mobilizáció, az Agricensusnak nyilatkozó egyik helyi kereskedő azt mondta, hogy a fejlemények hatására felpörgetik a szállításaikat. A háborús felek fekete-tengeri gabonahajó-korridorra szóló megállapodása november 20-ig él, és már az utóbbi hetekben kétségek merültek fel azt illetően, hogy Oroszország hajlandó lesz-e meghosszabbítani. Most még inkább úgy tűnik, hogy nem. Ennek ellenére egyes ukrán források azt mondták, hogy a szemestermény-export folytatódni fog, akkor is, ha az oroszok nem garantálják a biztonságát.

Igaz, arról nem beszéltek, hogy a folytatást a Fekete-tengeren képzelik-e el, de valószínűleg nem – a korridor bezárulta után feltehetőleg a korábban is használt, folyami és közúti-vasúti szállítással megoldott, Románián át vezető útvonal lesz a megoldás, ami azonban jóval alacsonyabb kapacitású és logisztikailag is bonyolultabb művelet.

Ez Magyarország számára is rossz hír, hiszen az idei, nagyon gyér kukoricatermésünk miatt ebből az áruból most mi is importra szorulunk, és a beszállítónk pont Ukrajna lenne. Az ukránoknak pedig azért fájhat még az eddiginél is jobban a feje, mert az előrejelzések szerint idén sokkal több termést takaríthatnak be gabonából és olajos magvakból, mint amire korábban számítani mertek, és összesen 45 millió tonna áru jutna exportra – ha a háborús helyzet hagyná.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Részleges mozgósítás Oroszországban: "Ez Putyin hatalmának eróziója"

Az apokaliptikus fenyegetések célja, hogy rákényszerítse Ukrajnát és nyugati szövetségeseit, hogy elfogadják Oroszország győzelmét a konfliktusban. A megszállt területeken a hétvégén elhamarkodottan megrendezett "népszavazások" célja, hogy kijelölje azt a vonalat, amelyet Ukrajna és a Nyugat nem léphet át – írja a Financial Times.

Németh András Világ

Vlagyimir Putyin ismét tett egy lépést a világháború felé

Hiába érte több súlyos kudarc Oroszországot a február 24-én kezdett ukrajnai agresszió során, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hátrál, sőt több fronton is mélyítette a Nyugat és Oroszország közötti válságot. Elrendelte a részleges mozgósítást, támogatásáról biztosította azokat a hét végén rendezendő álnépszavazásokat, amelyekkel a megszállt ukrajnai területek dönteni fognak az Oroszországhoz való csatlakozásról és közvetve még egy atomháborút is kilátásba helyezett. A mozgósítás – még ha részleges is – aligha lesz népszerű Oroszországban.