Újabb adót vetett ki a kormány a gyógyszergyártókra
A 2023-ra bevezetett gyógyszergyártói különadó mellett ez évtől extraprofitadót is beszednek. Igaz, az előbbi levonható lesz az utóbbi összegből.
A 2023-ra bevezetett gyógyszergyártói különadó mellett ez évtől extraprofitadót is beszednek. Igaz, az előbbi levonható lesz az utóbbi összegből.
Minden ország ráült az egészségügyi készleteire, és valamennyien kiszolgáltatottak a távol-keleti importnak. Magyarország függősége a legnagyobb. Tartós hiány leginkább maszkból és kézfertőtlenítőből van. A védőfelszerelések zömét épp ott gyártják, ahonnan a koronavírus-járvány kiindult.
Nagy gyógyszergyártók arra figyelmeztetnek, hogy Ausztráliának – mint a világ orvosi célra mákot termelő első országának – növelnie kell a növény termőterületét, különben hiány alakulhat ki. A fájdalomcsillapítók globális piaca a feltörekvő államok középosztályainak növekedésével párhuzamosan bővül, ehhez pedig több mákra van szükség.
Több mint hetven kórház csaknem 1100 egészségügyi alkalmazottját érte utol a délkelet-kínai Fucsien tartományban a gyógyszeripari vesztegetések kapcsán indított vizsgálat - számolt be a kínai média a kínai központi televízió (CCTV) riportja nyomán csütörtökön a legfrissebb fejleményekről.
A gyógyszeripar együttműködésre törekszik a kormányzattal annak érdekében, hogy a betegek a jövőben is hozzájussanak a legújabb terápiákhoz – mondta a Világgazdaságnak Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) új elnöke.
Csak az idén már majdnem másfél száz gyógyszert vontak ki Magyarországon a társadalombiztosítási támogatásból a gyártók, miközben csaknem öt hónapja egyetlen új gyógyszer sem kapott támogatást, pedig több mint két tucat vár jelenleg is erre - írta a Világgazdaság kedden.
Élesen kritizálta a kormány gyógyszerpiaci szabályozással kapcsolatos intézkedéseit a német Bayer gyógyszeripari nagyvállalat magyarországi leányvállalatának vezetője a Medical Tribune című lapnak adott interjújában. Gerhard Waltl szerint a cég nem vonul ki Magyarországról, de egyes termékeket kivonhatnak a támogatotti körből.
A gyógyszeripar minden szereplője szerint a gyógyszerellátást veszélyezteti az, hogy a kormány 80 milliárd forintot akar kivonni a jövőre a gyógyszerkasszából.
Amennyiben a Széll Kálmán-terv következő ütemében kilátásba helyezett újabb elvonások megvalósulnak, és a gyógyszerkassza a felére csökken, az az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) szerint beláthatatlan következményekkel jár. Szerintük minden korábbinál nagyobb esély van arra, hogy gyógyszerek és gyógyszergyártók tűnjenek el a hazai piacról, és veszélybe kerüljön a magyar betegek ellátása.
A hét elején ismét megtartotta az OEP a félévente aktuális vaklicitet a hazai gyógyszerpiacon, ahol a tavaly októberi árzuhanásnál nagyobb árcsökkentéseket lehetett tapasztalni - írja a Portfolio.hu, amely szerint az árcsökkenés érzékenyen érintette a két nagy hazai gyártót, a Richter Gedeont és az Egist is.
A Magyar Nemzet szerint írásban is megkapták a gyógyszerpiac szereplői, hogy július 1-től milyen intézkedéseket tervez a kormány. A tervezett lépesek között szerepel egyebek mellett a gyógyszergyártói befizetések növelése és a koleszterinszint-csökkentők támogatásának a mérséklése.