szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyógyszeripar minden szereplője szerint a gyógyszerellátást veszélyezteti az, hogy a kormány 80 milliárd forintot akar kivonni a jövőre a gyógyszerkasszából.

A gyógyszerágazat szereplői egy konferencián értékelték a kormány eddigi, és jövőbeni terveit. „A helyzet drámai! Ilyen alacsony összegű kassza csak Törökországban vagy éppen Mexikóban van. Nem lehet az a célunk, hogy a mexikói ellátási rendszer szintjére süllyedjünk – mondta  Szabó László, a Magyosz elnökségi tagja, aki szerint az iparág mára csak árnyéka önmagának. Szerinte bezárt telepek, külföldre telepített szolgáltatások, lezárt kutatások és sorozatos elbocsátások jellemzik a szektort.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnökségi tagja is hasonló véleményt fogalmazott meg. Mint mondta, a patika bezárások után, elérhetünk arra a szintre, amikor több gyógyszer is hiány lesz.

A generikus programot támogató, úgynevezett vaklicittel kapcsolatban Brázay André, a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesületének elnöke szerint „eljutottunk oda, hogy jelenleg a gyógyszernek nincs értéke. Most amikor egy BKV jegy áráért is vásárolhatnak a betegek készítményeket, nem is tudják azt megfelelően értékelni. 

A kerekasztal résztvevői elmondták, hogy a válság által megkívánt teherviselés miatt a korábbi gyógyszer büdzsé lefaragása egyértelmű cél volt. Már az idei kassza, ami 250-300 Mrd nagyságrendű, egy józan szintű, konszenzusos nagyságrend, mely egyben nagy megszorításokkal járt együtt. A jövő évi tervszámok azonban annyira alultervezettek, hogy ellentmondanak a fenntarthatóság, a kiszámíthatóság, és ami a legfontosabb, a biztonságos betegellátás alapvető követelményeinek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!