Egyre több magyar az osztrák egyetemeken
Tovább folytatódott az Ausztriában tanuló magyar diákok számának emelkedése – írja az Eduline a Magyar Diákok Egyesületének (MDE-VUS) adataira támaszkodva.
Tovább folytatódott az Ausztriában tanuló magyar diákok számának emelkedése – írja az Eduline a Magyar Diákok Egyesületének (MDE-VUS) adataira támaszkodva.
Államilag elbírált trafikjog, földpályázat, megvágott keretszámok, munkaképességi felülvizsgálat – csak néhány azon kormányzati intézkedések közül, amelyek az elmúlt három évben arra kényszerítettek családokat, hogy újratervezzék életüket. A hvg.hu személyes történetekkel próbálja bemutatni, milyen az, ha valakinek egyik napról a másikra írja át az életét az állam.
Csak a megszorítások, és az ennek nyomán várható elbocsátások tűnnek biztosnak számos egyetemi vezető számára, amikor a hét elején dönteniük kell intézményük idei költségvetéséről. A minisztérium által beígért pénz elosztásáról még semmit nem tudni, miközben még az oktatási államtitkárság által önkényesen szűkített kapacitások is borzolják a kedélyeket.
Bár Orbán Viktor szerint nincsenek felsőoktatási keretszámok, az oktatási államtitkárság kreatív trükkel hozná vissza a régi gyakorlatot: minden intézményben jelentősen szűkítenék a szakos kapacitásokat, több esetben még a tavalyinál is kevesebb hallgatót vehetnének fel. Úgy tudjuk, több helyen tiltakozásra készülnek.
Egyetlen céljáról sem mondott le a kormány a felsőoktatás átalakításával kapcsolatban, csak az eszközök változtak a tüntetések hatására – mondta a kormányszóvivő a hvg.hu-nak. Giró-Szász András nem hivatott eldönteni, volt-e kommunikációs hiba a tandíj-ügy és a keretszámok kezelésében, állítja, mindvégig pontosan tájékoztatta a közvéleményt a kormány egymást követő döntéseiről. Egyébként ő is a tandíj ellen van, 1995-ben diákként ő is tüntetett ellene.
Tájékozódnak a végzős középiskolások sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteiről, és jegyzőkönyvezik az általuk elmondottakat egy tanintézményben – tudta meg a hvg.hu. Veszprém megyéből ezzel kapcsolatban konkrét panaszok érkeztek szerkesztőségünkbe.
Orbán Viktor szombaton távozóban az Ötkert nevű romkocsmából a hvg.hu-nak azt mondta a keretszámokat firtató kérdésre: "keretszámok? azok nem lesznek". A többek által teátrálisnak tartott diákokkal való egyeztetés újabb mémet generált az interneten.
A kormányfő videóüzenetében szereplő 240 pontos határ helyett már „az egyetemi felvételihez szükséges minőséget teljesítő” diákokról ír a miniszterelnök Balog Zoltánhoz címzett levelében, akinek szerdáig kell kidolgoznia az új felsőoktatási koncepciót.
Valóban eltörlik a felsőoktatási keretszámokat. Akik vállalják a "röghöz kötést" és elérnek bizonyos felvételi pontszámot, azok számára ingyenes lesz a továbbtanulás – közölte egy videóüzenetben a miniszterelnök. A részletes előterjesztést szerdára ígérte a kormányfő.
Budapesten, Szegeden, Pécsett és Debrecenben is demonstrációt tartanak a diákok a felsőoktatás átalakítása miatt. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is jelezte támogatását. A gyűlések célja, hogy a hallgatók tiltakozzanak a keretszámok újabb drasztikus csökkentése, az egyetemi autonómia megszüntetése ellen és közösen döntsenek az ellenállás további formáiról.
Szolidaritást vállal a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) - közölték pénteken.
Több mint 15 éven át épített a tandíjellenességre a Fidesz: tiltakozott a Bokros-csomag ellen, majd 1998-ban kormányra kerülve eltörölte a Horn Gyula kormánya által bevezetett tandíjat. Amikor a második Gyurcsány-kabinet idején ismét napirendre került a bevezetése, népszavazással akadályozta meg újbóli kivetését. A 2008-as referendum mérföldkő volt a kétharmadhoz vezető szavazatgyűjtő úton. Most viszont a Gyurcsányéknál is súlyosabb anyagi hozzájárulást követel meg a hallgatóktól.
Népszavazást kezdeményez a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a minőségi, európai színvonalú és tandíjmentes magyar felsőoktatásért - jelentette be Nagy Dávid elnök csütörtökön. A Hallgatói Hálózat (HaHa) és a Hálózat a Tanszabadságért (HAT) is tiltakozik a keretszámok ellen.
Az Együtt 2014 szerint az, hogy jövőre csupán a tanulmányaikat megkezdő felsőoktatási hallgatók ötöde tanulhat ingyen, tovább súlyosbítja az ország megosztottságát.
Tízezren tanulhatnak jövőre állami támogatással a magyar felsőoktatásban. A többiek százezreket fizetnek, ha itthon akarnak továbbtanulni. Nonszensznek tűnik ugyan, de nem feltétlenül az, elvégre a juhok és az ökrök sem járnak egyetemre, mégis milyen hasznos állatok.
A kontinens egyik legdrágább tandíját zúdítják a hallgatókra Magyarországon, ami számos európai egyetemmel összehasonlítva nem versenyképes - írja a mohaonline.hu.