szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amennyiben a hallgatók hat pontja nem teljesül februárig, tüntetni fognak - ígérte Fatér Ambrus a HaHa képviseletében. Ma este összeül a Felsőoktatási Egyeztető Fórum a Corvinuson. Bár a HÖOK mindenről tájékoztatja őket, a HaHa elfogadhatatlannak tartja, hogy a többi érdekképviseletet a kormány kihagyja az egyeztetésekből.

Közös sajtótájáékoztatót tartott a Hallgatói Hálózat (HaHa), az Oktatói Hálózat (OHA) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerdán a Corvinus Egyetem előtt.

A HaHa képviselője, Fatér Ambrus megismételte a szervezet korábbi álláspontját. Mint mondta, elfogadhatatlan, hogy a kormány továbbra sem tárgyal velük, miközben az lenne a legeredményesebb, ha velük és a többi civil felsőoktatási érdekképviselettel is leülnének egyeztetni. Hozzátette, fenntartják korábbi ultimátumukat: amennyiben a hallgatók hat pontja a megadott határidőig nem teljesül, újabb tüntetések következnek.

Fatér komoly problémának tartja, hogy a Balog Zoltán szakminiszter és a HÖOK vezetője közti egyeztetésen nem esett szó a közoktatásról, illetve hogy nem kaptak garanciát arra, hogy a legszegényebbek is részesei lehetnek a felsőoktatási reformnak.

Kérdésre válaszolva azt mondta, a HaHa és a HÖOK viszonya jó, igaz, hogy vidéki szervezeteik itt-ott nem tudnak együttműködni.

A sajtótájékoztatón megszólalt Máté András is az OHA képviseletében. Számukra is elfogadhatatlan, hogy kimaradnak a tárgyalásokból. "Mondják ki végre, hogy válság van a felsőoktatásban" - fogalmazott.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a pénzek egyharmadát elvonták az egyetemekről, és már a bérek, a villanszámlák befizetése is gondot okoz. Ha nem változik semmi, tömeges elbocsátásokra lehet számítani - mondta Máté.

Ma este fórumot tartanak a Közgázon

Szerda este 7-kor a Corvinuson összeül a Felsőoktatási Egyeztető Fórum - mondta a HÖOK alelnöke, Kiss Dávid. Mint mondta, folyamatosan tárgyalnak a kormánnyal, és a HaHával is együttműködnek, próbálkák a másik hallgatói szervezet álláspontját is képviselni a kormánnyal folytatott egyeztetéseken. Igaz, a minisztérium nem minden javaslatukat fogadja el - tette hozzá.

Nagy Dávid HÖOK-elnök szerint a felvételi előtt állok a legfonosabbak, ők szorulnak rá leginkább érdekeik képviseletére. Annak érdekében, hogy ne legyenek tisztán tandíjas szakok, a HÖOK azt javasolta, hogy a tandíjmentességből eddig kimaradt 16 szakon is állapítsanak meg egy arányszámot, amely meghatározza, hogy a diákok hány százaléka tanulhat ingyen.

A HÖOK szeretne a hallgatói szerződésekről is tárgyalni. Nagy Dávid megemlítette Balog Zoltán korábbi ígéretét, miszerint áprilisig kidolgoz a kormány egy kedvezőbb feltételeket biztosító koncepciót.

Andor László EU-biztosra hivatkozva Nagy Dávid azt mondta, az Európai Bizottság vizsgálja, megfelel-e az EU-s elveknek a hallgatók röghözkötése, de az ügy még a vizsgálat kezdeti szakaszában tart.

Fatér Amburs a HaHától még hozzátette: a HÖOK folyamatosan tájékoztatja őket a fejleményekről. "Ám amíg a 6 pont csak látszólag teljesül, addig fenntartják ultimátumukat és tüntetéseket helyeznek kilátásba."

Pénteken már futottak egy kört, a HaHa kimaradt

Múlt pénteken egyeztetett a HÖOK elnöke és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter. A találkozón szó esett arról, hogy a kormány kész tárgyalni a hallgatói szerződés módosításáról és áprilisig kidolgoznak egy új koncepciót, kedvezőbb feltételekkel. Balog elmondta, hogy, akik már tavaly aláírták, szintén élhetnek az új kondíciókkal. Emellett a megbeszélésen a 16 tisztán tandíjas szak ügye is előkerült: "a kormány hajlandó módosításokról tárgyalni" - mondta erről Balog.
 
A miniszter hozzátette: január 31-re felsőoktatási kerekasztalt hívnak össze, ahol jelen lesznek a minisztérium, a HÖOK, illetve a gazdasági élet szereplőinek képviselői, például a Kereskedelmi és Iparkamara küldöttsége. Nem lesznek ott azonban a Hallgatói Hálózat vezetői. A szaktárca vezetője ugyanis leszögezte, hogy ő a HaHával nem tárgyal, miként egy másik civil szervezettel sem, amelynek nincs erre szerinte megfelelő mandátuma.
 
Nagy Dávid a találkozó után úgy fogalmazott, hogy "örömteli megbeszélés volt", és elmondta, hogy amíg ilyen ütemben zajlanak a tárgyalások, nem terveznek újabb megmozdulásokat. A HaHa kitiltásáról viszont nem beszélt. 

Az egyeztetésen elhangzottakat később a HaHa elutasította a Facebook oldalán közétett nyilatkozatban. "Egy teljes generáció jövője forog kockán, a miniszternek viszont csak kommunikációs trükkökre futja" – olvasható a nyilatkozatban. Szerintük nem időhúzásra, az érintetteket megosztó újabb kerekasztalokra van szükség, hanem a diákok egyértelmű követeléseinek teljesítésére, mert egy nemzedék jövője forog kockán.
 
A HaHa álláspontja az, hogy a decemberben alakult Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF, melynek tagjai: Magyar Rektori Konferencia, HÖOK, Hallgatói Hálózat, Pedagógusok Szakszervezete, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, Oktatói Hálózat) az összes érintettet képviselő, egyetlen legitim tömörülés, amellyel a miniszternek a felsőoktatás átalakításáról tárgyalnia kell. "Nem fogadjuk el, hogy az országos tiltakozás érintettjeinek hátat fordítva, kiválasztott képviselőket és gazdasági szereplőket biodíszletként használva szórakozzanak velünk."

"Győrtől Debrecenig, Budapesttől Pécsig megmozdultak a diákok, az ő nevükben üzenjük: nem engedünk a kormánynak adott, február 11-i határidejű ultimátumból! Addig is csak a minden érintett bevonásával zajló tárgyalásokat fogadunk el" - közölte a HaHa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!