Török Gábor elmondja, miért vezet a Fidesz
A közvélemény-kutatások ugyanazt mutatják: a Fidesz vezet az MSZP előtt. De vajon miért? - teszi fel a kérdést blogján Török Gábor, és a kérdésre megkísérel válaszolni is.
A közvélemény-kutatások ugyanazt mutatják: a Fidesz vezet az MSZP előtt. De vajon miért? - teszi fel a kérdést blogján Török Gábor, és a kérdésre megkísérel válaszolni is.
A zuglói önkormányzat közzétette a kerületi lapban annak a tavaly novemberben végzett közvélemény-kutatásnak az eredményét, amelyről nem voltak hajlandók a kerületi vezetők elárulni, hogy ki készítette, mennyiért és mi áll benne.
Mind a Fidesz, mind az MSZP fokozatosan távolodik az októberi mélyponttól, miközben az Együtt 2014 Mozgalom nem tudta megőrizni a megalakulásakor mutatott jelentős vonzerejét - áll a Medián felmérésében, amelyet a HVG közöl.
Minden eddiginél kevesebb a biztos pártválasztó, tehát ismét nőtt a politikának hátat fordítók aránya a magyar társadalomban - derül ki az Ipsos közvélemény-kutatásából. Az MSZP és a Fidesz támogatottsága nem változott jelentősen. A múlt év végi közéleti események, például a diákok megmozdulásai nem éreztették hatásukat a pártpreferenciákon. Az Együtt 2014 8 százalékot szerezne a biztos pártválasztók szavazataiból, az LMP pedig 5 százalékot.
A választóktól kapott "erőteljes jelzések" hatására fordulat állt be a Fideszben a Bayer-ügy kezelésében. Míg kezdetben a párt politikusai bírálták a publicista tíz nappal ezelőtti, a cigányokat állatokhoz hasonlító írását, forrásaink szerint az írás megjelenése után bekövetkezett brutális ózdi gyilkosság, illetve az ellenzék "támadásai" után a Fidesz - a közhangulatot felmérve - inkább "beleállt az ügybe". A "rendet" követelő kormánypárti nyilatkozatok hároméves Fidesz-kormányzás után furán hangzanak, ráadásul a Fidesz ezzel a fordulattal azonosul Bayernek a magyarországi cigányság "jelentős részét" "állatoknak" minősítő kijelentéseivel, forrásaink egybehangzó állítása szerint eldőlt: a kormánypárt a végsőkig kitart a cigányozó Fidesz-alapító mellett.
Csak Papcsák Ferenc polgármester és bizalmi köre ismerhette meg annak a közvélemény-kutatásnak az eredményét, amelyet közpénzből, tavaly ősszel készítettek el Zuglóban - írja a Népszabadság hétfői száma.
Még mindig a Fideszre szavaznának többen a választásokon, ha Orbán Viktor és Bajnai Gordon között kellene választani, akkor azonban Bajnai megverné a jelenlegi miniszterelnököt - derül ki a Medián novemberi felméréséből.
A Tárki közvélemény-kutatása szerint 1990 és 2012 között Orbán Viktor jelenlegi kormányzását ítélik a legrosszabbnak a válaszadók.
A Medián november végén 1200 fő személyes megkérdezésével készített reprezentatív felmérése szerint a Fidesz őrzi vezető helyét, az Együtt 2014 támogatottsága pedig a választani tudó szavazók között közel háromszorosa az LMP-jének.
Míg a 3,1 milliárdos kormányzati megrendelése miatt a média megkülönböztetett figyelemmel követte az utóbbi hónapokban a Századvég-csoport tevékenységét, a szintén Fidesz-kötődésű Nézőpont Intézet kisebb megbízások révén, de az állam egyik legfőbb beszállítója lett. Az időközben új cégekkel bővült, több mint száz alkalmazottal bíró csoport állami megrendelés-állománya elérte az 1,5 milliárdot. Sorozatunk negyedik része a kormányzati tanácsadókról, kutatókról.
Orbán Viktort 32 százalék, míg Bajnai Gordont 19 százalék látná szívesen kormányfőként a Századvég Alapítvány felmérése szerint.
Történelmi mélypontra esett a Kínára pozitívan tekintő japánok aránya, a szigetország lakóinak mindössze 18 százaléka van jó véleménnyel a szomszédos országról - derült ki a tokiói miniszterelnöki hivatal által szombaton közzétett felmérésből.
Nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz öt közvélemény-kutató cég vezetője, azt kérve: ne szavazzák meg a választási eljárási törvényjavaslat azon részét, amely előírná, hogy a szavazást megelőző hatodik naptól a szavazás befejezéséig ne lehessen nyilvánosságra hozni a választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatás eredményét.
Az Együtt 2014 Mozgalom színre lépése új helyzetet teremtett a szavazóközönség attitűdjeiben is: a HVG számára készített Medián-elemzés szerint Bajnaiék szövetsége lett a legjelentősebb ellenzéki erő.
Már átlépte a parlamenti küszöböt az Együtt 2014 mozgalom támogatottsága a Nézőpont Intézet felmérése szerint. A Századvég Alapítvány felmérése szerint Bajnai Gordont a megkérdezettek 15 százaléka látná szívesen miniszterelnökként, ezzel második helyre ugrott a 26 százalékos Orbán Viktor mögött.
A katalánok túlnyomó többsége támogatja a spanyol régió függetlenedéséről szóló népszavazásról szóló terveket – derül ki egy friss felmérés eredményeiből. A közvélemény-kutatást a La Vanguardia című napilap megbízásából készítették. A megkérdezettek 81,5 százaléka nemcsak, hogy támogatja a referendumot, hanem a Spanyolországból való kiválás mellett van.
Helyi fölmérés szerint az egyik legkritikusabb ingaállamban is beérte republikánus kihívója a hivatalban lévő elnököt.
A négy évvel ezelőttihez képest erősen csökkent a fehér szavazók körében Barack Obama elnök támogatottsága: hátránya a választópolgároknak ebben a körében 23 százalékpont republikánus kihívójával, Mitt Romneyval szemben - derült ki a The Washington Post (WP) és az ABC News pénteken közölt közvélemény-kutatásából.
Két év alatt 59%-ról 51%-ra csökkent azoknak a személyeknek a száma, akik Romániában szeretnének élni – derül ki a román IRES közvélemény-kutató intézet nemzeti büszkeségre vonatkozó felméréséből. Minden negyedik embernek "elege van" az országból.
Ha a világ más országainak állampolgárai is részt vehetnének a novemberi amerikai elnökválasztáson, akkor Barack Obama, a hivatalban lévő demokrata párti elnök elsöprő fölénnyel legyőzné republikánus kihívóját, Mitt Romneyt a BBC Világszolgálatának kedden Londonban ismertetett globális felmérése szerint.