Egy belső használtra készült felmérés fordította meg a Fideszt abban a vitában, melyet a párt egyik alapítója, Bayer Zsolt Magyar Hírlapban közölt írásával robbantott ki a múlt héten. Fideszes és kormányzati forrásokból úgy értesültünk, ez győzhette meg a párt vezetését, hogy a publicista bírálata – és az esetleges elhatárolódás – helyett inkább vállalja az ütközéseket politikai ellenfeleivel.
Bayer Zsolt írását január 5-én, szombaton közölte a Magyar Hírlap. A cikkben a publicista állatokhoz hasonlította a cigányokat, és azt írta, a "cigányság jelentős része" "gyilkol", ha nem tetszik neki valami. Véleményét a szilveszteri szigethalmi késeléssel – aminek többek között az MTK egyik ökölvívója és az egyik birkózója volt az áldozata – kapcsolatban fogalmazta meg. A hétvégi cikkben azt a kívánságot fogalmazta meg, hogy a cigányságnak ez a része "ne legyen". "Az állatok meg ne legyenek. Sehogyan se. Ezt kell megoldani – de azonnal és bárhogyan!" – fogalmazott.
A párt nyilvánosság előtt megszólaló politikusai – miközben jelezték, hogy megértik a bűncselekmények miatti társadalmi felindulást – eleinte még bírálták a publicistát, mert „indulatosan fogalmazott”, „érthetetlen a választott stílus”, sőt - a szokásos, stilisztikai kérdésekre koncentráló terelésen túl - az is elhangzott, hogy ilyen véleménynek nincs helye a Fidesz közösségében. Múlt hét szerdától viszont fordulat következett be, a Gyurcsány Ferenc pártja által szervezett vasárnapi tüntetésen pedig már egy felirat jelent meg a Fidesz székházán: „Ne álljatok a gyilkosok pártjára, ne hallgassatok Ron Werberre” (utalva az MSZP visszatérő kampánytanácsadójára – a szerk.).
A közhangulatra hivatkoznak
Egy, a frakció kommunikációjával kapcsolatos döntésekre rálátó parlamenti képviselő szerint az utóbbi napokban egyértelmű jelzés érkezett – ahogy forrásunk fogalmazott – „fentről”, hogy a Fidesz „bele van állva a Bayer-ügybe”, amit kommunikációs szempontból végig kell vinni. Kérdésünkre, hogy ez a jelzés Orbán Viktortól származik-e, forrásunk nemmel válaszolt, viszont nem cáfolta, hogy a „fentről” kifejezés a miniszterelnök-pártelnök környezetét takarja.
Csizmadia László és Bayer Zsolt a Békemeneten
Fülöp Máté
Úgy tudjuk, a Fidesz azután „állt bele” az ügybe, hogy egy publikálatlan, a párt számára készített felmérés szerint a megkérdezettek nagy többsége elítélte a szigethalmi és ózdi bűncselekményeket, azokat elsősorban romákhoz kötik, és határozott fellépést elvárva az államtól. A felmérésről egy befolyásos fideszes politikus beszélt a hvg.hu-nak, létét hivatalosan cikkünk megjelenéséig nem sikerült megerősíteni: a frakcióvezető, Rogán Antal sajtósát hétfő-kedden nem értük utol, a Miniszterelnökség viszont azt közölte, hogy ők nem végeztek felmérést az ügyben.
Az egyik fideszes forrás – aki hangsúlyozta, a felmérés pontos eredményeit nem ismeri –, a hvg.hu-nak azt mondta, a múlt heti ózdi rablógyilkosság is erős rendpárti indulatokat keltett a tagság és a párt szimpatizánsai körében (az ózdi gyilkosságról szóló helyszíni riportunkat itt találja). „A kerületemben, baráti társaságban mindenki felhorkant a szigethalmi késelés és a brutális ózdi gyilkosság miatt, ilyen hangulatban kevés lehetőség adódik a kommunikáció finomhangolására” – mondta az egyik kormánypárti képviselő. Szerinte a Fidesz és a KDNP számos jelzést kapott az utóbbi napokban a választópolgároktól, így – miként a forrás fogalmazott – nincs is szükség felmérésekre ahhoz, hogy tudják, milyen hangulatban vannak a szavazóik, illetve a társadalom jelentős része.
Forrásaink szerint biztosra vehető, hogy a Fideszben nem fog eljárás indulni az alapítók közé tartozó Bayer Zsolt ellen, és minél több kritika éri a pártot, annál erőteljesebb lesz a bírálatok visszautasítása. Azt, hogy az elmúlt héten hogyan történt fordulat Bayer-ügyben, a Fidesz hvg.hu által megkérdezett – az ügyben névvel nyilatkozni nem kívánó – politikusai ellentmondásosan ítélik meg.
180 fokos fordulat
Pedig a cikk megjelenését követően a Fideszből még többen bírálták Bayer stílusát, sőt - példátlan módon - annak tartalmát is. Múlt hétfőn Navracsics Tibor az ATV-nek adott interjújában azt mondta, bár nem olvasta a cikket, „mélyen elítéli ezeket a mondatokat”, majd a műsorvezető kérdésére, miszerint van-e helye a Fideszben Bayer Zsoltnak, Navracsics Tibor azt mondta: „úgy gondolom, olyan embernek nincs helye egy közösségben, aki emberek egy csoportját állatnak tartja”. A miniszterelnök-helyettes egyik munkatársa szerint Navracsics nem a pártja hivatalos álláspontját fogalmazta meg a műsorban – mert a pártnak akkor még nem volt ilyen –, hanem kapott egy kérdést a hétvégén megjelent cikkel kapcsolatban, amire személyes véleményét fejtette ki.
Kedden megszólalt Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője, aki hangsúlyozta ugyan, hogy megérti a társadalmi indulatokat, de hozzátette: egy közszereplőnek nem szabad indulatból írni vagy nyilatkozni (igaz, azt is hangsúlyozta, hogy Bayer „újságíróként írta az ominózus sorokat egy független napilap publicisztikai rovatában”). A parlamenti rendészeti bizottság elnöke, a Fidesz kommunikációs igazgatója, Kocsis Máté közleményben utasította vissza, hogy Bayer Zsolt írását összemossák a kormányzó párt véleményével. Azt közölte, hogy az újságíró felháborodását értik, a stílusát azonban nem. Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő a Twitter-oldalán jelezte, elítéli Bayer Zsolt – akit barátjának nevezett – írását is, mint mindenki mást, aki cigányozik a szigethalmi késelés ürügyén.
Kocsis Máté - árnyalta a véleményét
Horváth Szabolcs
Kezdetben a Magyar Hírlap is visszakozott: a lap tulajdonosa és főszerkesztője, Széles Gábor és Stefka István az újság internetes oldalán kedden megjelent nyilatkozatában azt írta, hogy bár a publicista szavait félremagyarázták, elnézést kérnek azoktól, akik számára félreértésre adott okot a szerző néhány gondolata. Szintén kedden publicisztikát jelentetett meg Bayer, aki azt állította, sokan félreértették eredeti cikkét, mert ő nem akarta soha sem „likvidálni” a cigányságnak „sem egy részét, sem egyetlen cigányt”, és csak azért írt ilyen cikket, hogy „felkavarja az állóvizet”. Ugyanakkor visszavágott a bírálóinak, azt állítva, azért támadják, mert őt magát – aki írásaival széles közönségre tud hatni –, illetve rajta keresztül a "pártját" akarják „likvidálni” - a publicista ritkán beszél saját pártjaként a Fideszről, ezúttal azonban kivételt tett.
A következő nap, szerdán viszont már eltűnt Széles és Stefka nyilatkozata a Magyar Hírlap online oldaláról, helyette egy „frissített változat” jelent meg, melyben „visszautasították” a „posztkommunisták legújabb boszorkányüldözését”, és felhívták olvasóikat, támogatóikat, hogy álljanak ki főmunkatársukért és „a munkáját végző nemzeti kormányért”. Pénteken a Békementet szervező Civil Összefogás Fórum alapítója, Csizmadia László közleményt adott ki, melyben hangsúlyozta: Bayer „kiváló publicista, célzott levadászása nem megengedhető”, igaz, hozzátette az újságíró „agyvize felforrt”, ám e mögött az áll, hogy „a társadalom gőzerővel követeli az erőszakos bűnözés megállítását”. Egy fideszes forrásunk szerint a párt vezető politikusaival mai napig szoros kapcsolatban lévő Bayernek már múlt hét közepén jelezték, hogy a Fideszben fordulat következett be, kiállnak mellette.
Az írás megjelenését követő héten számos szervezet, és a Jobbik kivételével – mely üdvözölte Bayer cikkét – minden ellenzéki párt elítélte a publicisztikát. Kritikákat kapott a Fidesz a külföldi sajtóban, bírálta az írást Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa, ugyanakkor csütörtökön az ügyészség elutasította a Bayer Zsolt ellen közösség elleni izgatás miatt tett feljelentést. (Neelie Kroes médiaügyekért felelős EU-biztos hétfőn Twitter-üzenetben bírálta az írást.)
Kocsis Máté vasárnap már felszólította az MTI-nek adott nyilatkozatában a Fidesz székháza elé vonuló tüntetőket, hogy „ítéljék el ezt a bestiális bűncselekményt”. A párt székházán pedig feltűnt a felirat: „ne álljatok a gyilkosok pártjára”. Forrásaink szertint a pártban beállt fordulatot jól jelzi, hogy a fideszes képviselő, az Országos Roma Önkormányzat elnöke, Farkas Flórián kedden előbb "politikai hangulatkeltésnek" nevezve elítélte Bayer írását, és péntekre beszélgetésre hívta az ORÖ budapesti székházába a Hírlap vezetőit, majd csütörtökön hirtelen lemondta a találkozót.
Végül hétfőn este a Hír Tv Rájátszás című műsorában Navracsics Tibor is megbocsátott Bayernek. Azt mondta, a szerző a második írásában "sok mindent helyre tett". "Ismerem Bayer Zsoltot, és nem tételezem fel róla, hogy a szombati cikkben leírtakat komolyan gondolta volna" - mondta a miniszterelnök-helyettes, megjegyezve, hogy az írás szerinte provokatív hangvételű volt.
Rányomták volna Bajnait Gyurcsányra
Volt olyan fideszes országgyűlési képviselő, aki szerint érdemi fordulat – függetlenül az állítólagos felméréstől – nem történt a kommunikációban, hiszen a fideszes megszólalok első perctől két dolgot hangsúlyoztak: megértik a bűncselekmények miatti társadalmi felháborodást, ugyanakkor az ilyen ügyekben szerintük óvatosabban kellene nyilatkozni. Így érvelt három nappal a cikk megjelenése után Selmeczi és Kocsis is. Forrásunk szerint nem történt más, mint hogy a politikai pártok kritikája és "támadásai" következtében – mivel azok a forrás szerint a pártra akarták „áthelyezni” egy cikkért a felelősséget – a Fidesz védekezni kezdett, így a kommunikációban máshova helyeződtek a hangsúlyok.
Gyurcsány Ferenc a vasárnapi tüntetésen - hatott a Fideszre
Fazekas István
Egy másik fideszes képviselő szerint a Fidesz azt követően ment át ellentámadásba, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció kedden bejelentette: tüntetést szerveznek a Fidesz székháza elé Bayer kizárása érdekében. „Más lett volna, ha a Hírlap elé vonulnak és nem a Fideszre hegyezik ki a támadásukat. Nyilván, hogy ez már nem Bayerről szólt” – mondta forrásunk. Ugyanakkor volt olyan kormánypárti politikus, aki úgy vélte, miután az MSZP, továbbá a Szolidaritás vezetője is bejelentette csatlakozását a demonstrációhoz az Együtt 2014 nevében, már arra készültek, hogy Gyurcsány és Bajnai Gordon együtt jelenik majd meg (Bajnai végül nem jelent meg, de több Szolidaritás-zászló feltűnt a tömegben - a tervezett részvétel egyébként komoly zavart okozott az Együtt 2014-ben).
Veszélyesnek ítélik az északkelet-magyarországi helyzetet
A hvg.hu által megkeresett kormánypárti politikusok mindegyike hangsúlyozta, úgy vélik, Bayer „túlment egy határon”, írásának stílusa – ahogy többen is megfogalmazták – „minősíthetetlen”, ám szinte kivétel nélkül mindenki azt mondta, az ügy már rég nem a publicistáról szól. Úgy vélik, az ózdi rablógyilkosság után a párt nem mehet szembe a választópolgárok indulatával. A pártnak nagyon fontos az az észak-magyarországi, főleg falun élő több százezernyi választó, akik 2009-2010-ben főleg a Jobbikra szavaztak, de nem zárható ki, hogy egy 2014-es kiélezett küzdelemben - ha felerősödik a kormányváltó hangulat - akár az MSZP is besöpörheti ezeket a szavazatokat.
A szocialisták több nyilatkozatukban számon kérték a Fideszen Pintér Sándor három évvel ezelőtti ígéretét, amely szerint a kétharmados felhatalmazású kormány "két hét alatt rendet tesz" az országban, és a kormány büntetőpolitikájának kudarcáról beszéltek. Kocsis Máté vasárnap ezt azzal utasította vissza, hogy "ha az MSZP-nek lett volna Pintérje, akkor nem jutott volna az ország közbiztonsága 2010-re oda, ahova", majd összehívta az Országgyűlés rendészeti bizottságának ülését a szigethalmi késelés és az ózdi rablógyilkosság ügyében.
Volt olyan forrásunk, aki felemlegette Schiffer András, az LMP frakcióvezetőjének múlt heti nyilatkozatát, aki – miközben kifejtette, hogy a Bayer írása kimeríti a közösség elleni izgatást – azt mondta, számos településen „békés emberek rettegnek olyan bűnözőktől, sok esetben bűnöző családoktól, akik nyíltan és büszkén áthágják az alapvető együttélési normákat”. Forrásunk azt állította, a Fidesz vezető politikusai Schifferhez hasonlóan ítélik meg a helyzetet, de a nyilvánosság előtt nem vállalják ezt az álláspontot. A Fidesz mostantól tartja magát ahhoz, hogy aki elítéli Bayer Zsoltnak a magyarországi cigányok jelentős részét "állatnak" nevező kijelentését, az "a gyilkosok" pártjára áll.