Nemzetközi lapszemle: Újra egymásnak feszül az EU és Magyarország, most a multiadó ügyében
A magyarországi és lengyelországi független média helyzete is téma Brüsszelben. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyarországi és lengyelországi független média helyzete is téma Brüsszelben. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az elkövetkező hónapokban remélni kell, hogy az ukrán fél gyorsan eredményeket ér el a fronton, ugyanakkor közben kellőképpen, bölcs, körültekintő és óvatos lesz, írja Ross Douthat, a New York Times szemleírója, akit két háborús forgatókönyvet is kifejt cikkében.
Az EU legnagyobb gazdaságainak vezetőit nem érdekli a magyar vétó a multikra kivetendő adó ügyében. Törésteszt alatt a francia jogállam. A trumpizmus lényegéről árulkodik a Steve Bannon elleni vádemelés. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Újra meg kellene nyitni a romagyilkosságok dossziéját, a történteket jól ismerők szerint.
A nemzetközi biztonságpolitika egyik orákuluma szerint az Európai Unió megerősödésének középpontjában a vétó kérdése áll. Annak kiiktatásához, ahogy azt a Handelsblattban írja, fokozatosan kellene eljutni.
Putyin tervei szerint alakul a nyugatellenes autokrata tengely Kína, Észak-Korea és Irán bevonásával. Az EU a magyarok nélkül is véget vethet a multik adóparadicsomainak. Válogatás a világlapok írásaiból.
Egy friss felmérés szerint a nagy tagállamokban az embereket jobban aggasztja a megélhetési költségek megugrása, mint az ukrán viszály. Ily módon várhatóan erősödik a nyomás, hogy oldják fel az oroszellenes megtorló intézkedéseket. Az idő Moszkvának dolgozik, írja a lap elemzése.
A magyar kormány támogatást és mindenféle más kedvezményt is ad a kínai befektetőknek, akik egyre nagyobb részt hasítanak ki a magyarországi autóiparból. Ilyenformán pedig megszilárdul a kínai befolyás Magyarországon, írja a német lap.
Az új magyar úri osztálynak tökmindegy, hogy aszály, államcsőd vagy hiperinfláció égeti-e fel az országot, mert mindig jól járnak. És nem azért, mert okosabbak, ügyesebbek, kreatívabbak, hanem mert lopnak. Nélkülük enyhébb lenne a válság. Joggal gyűlölhetjük őket. Vélemény.
Cudar jövő várhat Oroszországra. Melegnek lenni Budapesten és Berlinben más-más életérzést jelent. Válogatás a világlapok írásaiból.
Orbán Viktor gyenge láncszem az Oroszország elleni harcban, hiszen kifarolna az ukránok mögül, és békeajánlatot tenne Moszkvának – írja a lap brüsszeli tudósítója.
Napjainkban szertefoszlott Mihail Gorbacsov reménye, hogy Oroszország demokratikus és fejlett ország lesz, és békében él szomszédjaival. Moszkva ismét vasököllel igyekszik keresztülvinni akaratát, és ez egész Európát veszélyezteti, írja a New York Times-ban Baker, aki külügyminiszterként annak idején tárgyalt is az akkori szovjet vezetővel.
Két atomerőmű tovább működhet Németországban, de a harmadikról még mindig nem döntöttek. A német ifjú keresztényszocialisták lényegében az orbáni bevándorláspolitikát szorgalmazzák. A lengyel PiS tovább hergeli választóit a második világháborús kártérítés követelésével. Válogatás a világlapok írásaiból.
Ukrajna lerohanása csak még sürgetőbbé tette az Egyesült Államok számára, hogy odahaza és világszerte is megtámogassa a demokratikus normákat. Lapszemle.
A Nyugatnak jobb formát kell futnia, nagyobb figyelmet kell tanúsítania Afrika iránt, ahol 2050-re a Föld lakosságának egynegyede él majd. Ha nem, akkor az oroszok és mások nem lesznek gátlásosak, írja a brit lap.
Amikor megszólal az orosz csengő, az európaiak azon nyomban a legrosszabbra készülnek, pedig az orosz elnöknek gyengül a zsarolópotenciálja. Zágrábban úgy tudják, a horvát kormány beintett a magyar milliárdos, Jellinek Dánielnek. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A választások előtt álló Bulgáriában megakadtak az energiafüggetlenség megteremtésére tett intézkedések, és így az ország ismét a Gazprom befolyása alá kerülhet, olvasható a német lapban.
Az Olaszország Fivérei elnöke a nem túl távoli múltban Benito Mussolini fasiszta diktátort dicsőítette, mindazonáltal nem kell attól tartani, hogy az olasz választások után jön a fasizmus 2.0, írja a svájci lap.
Megcsapolja az áramtermelők nyereségét a német kormány, és az eddigi két csomag több mint kétszeresét irányozta elő a megszorító intézkedések enyhítésére. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.