Ivan Krasztev: Gorbacsov megmentette a nemzedékemet a szakadéktól
Putyin idiótának tartotta Gorbacsovot, aki a Szovjetunió számára a legjobb túlélési esélynek tartotta a nyugati liberális rendet.
Putyin idiótának tartotta Gorbacsovot, aki a Szovjetunió számára a legjobb túlélési esélynek tartotta a nyugati liberális rendet.
Az osztrák Der Standardnak nyilatkozó elemző kizártnak tartja, hogy Oroszországból nyugati típusú demokrácia lehet. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a zűrzavaros világban nem kizárólag a tekintélyelvű államoknak van esélyük. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A 26 éves Yvrel Musasa egyéves volt, amikor családja a polgárháború elől Ausztriába menekült, hivatásos katonaként a magyar határon teljesít szolgálatot. Ott állt a díszszázadban, amelyik Orbán Viktort Bécsben fogadta.
Európa most fizet az energiafüggőségért, ám lehet, hogy az orosz államfő később szintén megkapja érte a számlát. Az Európai Ügyészség 4000 üggyel foglalkozott első évében, de további eszközökre van szüksége az eredményes munkához. A hozzávetőleg 2-3,5 millió ukrán menekült befogadásával Lengyelország ismét multikulti lesz. Válogatás a világlapok írásaiból.
A német vezetők nemzedékek óta vallják, hogy erősíteni kell az integrációt és az EU többre képes, ha kevesebb hatalom marad a nemzeti kormányoknál. Ez vitatható, de ebből a szempontból a kül- és biztonságpolitika különösen kényes területnek számít. Magyarország és Lengyelország ellenállását pedig másképp is lehet kezelni - fejti ki véleményében a lap külpolitikai rovatvezetője.
A második világháborús jóvátételi követelés felemlegetése valójában belpolitikai kérdés, írja a német lap. A legnagyobb kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) szénája nem áll jól egy évvel a választások előtt, a gazdaság legatyásodott, az ország elszigetelődött Európában.
Manfred Weberen, az Európai Néppárt elnökén számonkérik, hogy miért állt ki Berlusconiék mellett. Mi a célja a lengyel németellenes retorikának? Miért nem célravezető Trump fasisztázása? Válogatás a világlapok írásaiból.
A lap szerzője szerint Orbán Viktor rendszere a leggyengébb láncszem, miközben a nyugati szövetség próbál megoldást találni a második világháború óta legnagyobb fegyveres válságra.
Annak a politikai víziónak egy része, amit az egykori pártfőtitkár megpróbált valóra váltani, akkor bukkanhatna fel ismét Oroszországban, ha az ukránok nyernek, olvasható az osztrák lap kommentárjában.
Méltató szavakkal búcsúzik Gorbacsovtól egyik elődje, Nyikita Hruscsov dédunokája, Nyina Hruscsova. Traktorgate Lengyelországban. Kockázatelemző jóslat 2032-re. Válogatás a világlapok írásaiból.
Varsó hatalmas lehetőséget szalaszt el, mert mintaszerűen bánik a sok millió ukrán menekülttel, szoros a viszonya Kijevvel, és kulcsszerepet játszik a fegyverszállítmányok eljuttatásában, így lényegesen felértékelődne szerepe az EU-ban – ha rendezné a jogállami vitát. Lapszemle.
A forint gyengélkedésének egyik tényezője, hogy nincs egyezség az EU-val a támogatások folyósításáról. Ha ez így marad, akkor leminősítés jöhet, és az tovább ront a növekedési kilátásokon, írja a német lap tudósítása.
Köthet-e Brüsszel elvtelen kompromisszumot a magyar kormánnyal? Paul Lendvai az ukrán csodáról. A kínai hírszerzés döbbenetes teljesítménye. Válogatás világlapok írásaiból.
Orbán nyomdokait követve Trump már megmutatta: a közvélemény elfogadja a tekintélyelvűséget, ha az burkolt formában nyomul.
Hogy sikerüljön az összefogás és keresztezni lehessen az orosz terveket, ahhoz a kormányfőknek nem szabad engedniük a nemzeti ösztönöknek. Nem lehet azt állítani, hogy ez a most vagy soha pillanat az EU jövője szempontjából, de nem is nagy túlzás ezt kijelenteni, írja a brit lap szerzője.
Olaf Scholz korlátozná a vétójogot is, ami egyes értékelések szerint engedmény volna az orosz imperializmusnak. A német, illetve a francia Európa-koncepcióval több újság is foglalkozik. Ausztriában a Covid idején elköltött pénzt keresik. Válogatás a világlapok írásaiból.
A Republikánus Párt kész illiberális módszerekkel kormányozni, függetlenül attól, hogy melyik embere költözik be a Fehér Házba 2024-ben. Donald Trumpra bizonyos értelemben nincs is már szükség, mert megvan a megfelelő autoriter tartalék helyette – írja a Los Angeles Timesban megjelent véleménycikkében Ruth Ben-Ghiat, aki a tekintélyelvű rendszereket, azok vezetőit tanulmányozza, és azt, hogy miképp lehet legyőzni őket.
Az orosz elnök titokban megrémült, de minden nappal veszélyesebbé válik. Célja, hogy félelmet és instabilitást gerjesszen, így ellenfelei kétszer is meggondolják, szembeszállnak-e vele, írja Simon Tisdall, a legnagyobb brit lap külpolitikai szemleírója.
A Dugin lánya elleni merénylet óta a hatalom legfőbb hívei sem érezhetik magukat biztonságban Moszkvában. Az EU külügyi főmegbízottjának van egy kérdése azokhoz, aki kételkednek a szankciós politikában. Iván Krasztev neves elemző szerint a legnagyobb veszély, hogy kettészakad Európa. Válogatás a világlapok írásaiból.