Büntetőjoggal is fellépne az NGM az építőipari tartozások ellen
Szakértői szervezet felállításával és büntetőjogi lépésekkel készül megállítani a lánctartozás további növekedését a nemzetgazdasági tárca - írja pénteki számában a Napi Gazdaság.
Szakértői szervezet felállításával és büntetőjogi lépésekkel készül megállítani a lánctartozás további növekedését a nemzetgazdasági tárca - írja pénteki számában a Napi Gazdaság.
Az ÉVOSZ kidolgozta az építőipari válság enyhítését és az ágazat összeomlását megállító javaslatcsomagját, amit a kormány elé terjeszt. Jelzálogjogot kér az építőipar
Tovább romlott a hazai építőipari vállalkozások helyzete 2012. első felében. Az újra elindított szocpol nem segített, a nettó árbevétel csökkent, az árbevétel-arányos jövedelmezőség a cégek kétharmadánál egy százalék alatti. A fizetőképtelenség már olyan súlyos probléma, hogy minden cégnek van kisebb-nagyobb mértékű kintlévősége, átlagosan 30 százalékuk behajthatatlan.
Az erre az uniós költségvetési ciklusra meghatározott EU-forrásokat - azt a több milliárd forintot, ami még építésre költhető - maradéktalanul fel kell használni annak érdekében, hogy ne csökkenjen tovább az építőipar teljesítménye – mondta Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Az építőipar és az ingatlanpiac számára nem tartogat kellemetlen meglepetéseket a Széll Kálmán terv 2.0 – igaz, kellemeseket sem. Az anyagból az derül ki, az Új Otthonteremtési Programnak úgy kell megállítania a lakásépítések számának évek óta tartó csökkenését és élénkítenie a lakáspiacot, hogy ne jelentsen vállalhatatlan kockázatot és terhet a lakosság, illetve a költségvetés számára.
A gazdaság legrosszabb helyzetben lévő ágazata az építőipar, kiemelkedően magas cégfluktuációval, azaz magas felszámolási és cégalapítási mutatókkal. Ez mindig felveti a vagyonmenekítés lehetőségét, különösen olyan esetben, ahol óriási értékű állami és önkormányzati - tehát közpénzből finanszírozott - projektekre lehet pályázni. Az Átlátszó.hu bemutatja a közpénzek eltérítésének az építőiparban vélelmezett forgatókönyvét.
Annak ellenére, hogy az idén már 2-3 százalékos emelkedést prognosztizáltak a gazdaságkutatók, a hazai építőipar teljesítménye 35 százalékkal marad el az utolsó jó év szintjétől. 2011-ben is sorra dőlnek be nagy múltú cégek, nő a munkanélküliség és az egész ágazat a feketegazdaságba csúszik – írja az azenpenzem.hu az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) közgyűlésén publikált összeállítására hivatkozva.
Egy, a kormány által létrehozott bizottság olyan akcióprogramot dolgoz ki a lánctartozások visszaszorítására, amely több jogintézményt érint, és polgári jogi paradigmaváltást eredményez – mondta Jánosi Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közbeszerzésért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Közbeszerzések Tanácsa által szervezett szakmai konferencián Budapesten.
Összesen mintegy 200 millió forinttal tartozik a fővállalkozó az alvállalkozóknak egy teljesen még el sem készült társasházzal kapcsolatban. Emiatt a helyszínen, a XIII. kerületi Dolmány utca és Reitter Ferenc utca sarkán kedden mintegy 25-30 alvállalkozó demonstrált.
Január óta már 3110 cég jutott csődbe, s legalább 23 ezer vállalkozás szűnhet meg év végéig. Létezik-e megoldás a csődeljárások felszámolására? Politikusi javaslat kontra szakértői tanács.