szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy az idén már 2-3 százalékos emelkedést prognosztizáltak a gazdaságkutatók, a hazai építőipar teljesítménye 35 százalékkal marad el az utolsó jó év szintjétől. 2011-ben is sorra dőlnek be nagy múltú cégek, nő a munkanélküliség és az egész ágazat a feketegazdaságba csúszik – írja az azenpenzem.hu az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) közgyűlésén publikált összeállítására hivatkozva.

Az EU-ban a magyar építőipar zuhanása a legnagyobb: a 2005-ös évet bázisul véve, 2011 márciusában az építőipari termelés Németországban 130 százalék, Lengyelországban 174 százalék, Romániában 138 százalék, Szlovákiában 111 százalék, Csehországban 100 százalék, Franciaországban 96 százalék, Szlovéniában 85 százalék, Portugáliában 71 százalék, Magyarországon pedig 65 százalék volt - áll az ÉVOSZ összeállításában.

E szerint a belga, a francia, az osztrák, a lengyel, a német piac élénkülést mutat, az olasz, portugál és szlovák csökkenése megállt, a szlovén, román és magyar viszont tovább zsugorodik. Idehaza a legpesszimistább várakozásoknál is rosszabb a helyzet, mert a cégek jelzései alapján az idei visszaesés 10-12 százalék lehet, és 2012-ben minden csak tovább romlik majd. Az országos építés-szerelési tevékenység értéke 1700 milliárd forint körül alakul 2011-ben, ami az ágazat utolsó jó évéhez, 2006-hoz viszonyítva 45 százalékos visszaesést jelent.

 

Jövőre nem csak egy daruval lesz kevesebb
Végel Dániel

A pénzügyi blog írása szerint az elmúlt években a szektoron belül voltak ugyan olyan területek, amelyeket kevésbé érintett súlyosan a válság (mint az állami megrendelésű mélyépítés, vagy autópályák, hidak építése, környezetvédelmi beruházások), de az idén már ezeken a területeken is drasztikus a visszaesés. Az ÉVOSZ jelentéséből kiolvasható: az ágazat legnagyobb vesztesei a lakásépítő vállalkozások, mivel e cégek öt év alatt elvesztették a piacuk 70 százalékát. És van még lejjebb: 2012-ben várhatóan csak 15-16 ezer új lakás átadására lehet számítani.

Csúsznak a feketegazdaságba

Miközben a megkezdett építkezések száma és értéke drasztikusan csökken, az elmúlt időszak építőipari áremelései nem érték el az inflációt sem. Az alacsony vállalási árak miatt az építőipar jövedelmezősége nulla, tömegesen szűnnek meg a cégek, 2011-ben várhatóan ötezer vállalkozás zár be, miközben öt év alatt már mintegy 70 ezer dolgozóval csökkent az építőiparban legálisan foglalkoztatottak száma. A recesszió ráadásul a feketegazdaság felé tolja a vállalkozásokat - állapítja meg az azenpenzem.hu.

Az ÉVOSZ szerint súlyosbítja a kialakult helyzetet, hogy az állam 2011-ben általános szokásává tette, hogy legalább fél évet csúszik az uniós források kifizetésével. Így a kivitelezők kénytelenek hónapokkal tovább előfinanszírozni a támogatási összegeket, a pályázat nyerteseitől kért hiánypótlások pedig ezt az időszakot még amúgy is meghosszabbítják. Az átadott műszaki ütemektől így fél évvel is tudnak csúszni a kifizetések.

A lánctartozás gyakorlatilag 400 milliárd forint körül áll, és folyamatosan újratermelődik. A szakmai szervezet úgy látja, ha az állam nem avatkozik be, és nem tud újabb forrásokat tenni az otthonteremtési programba, a kórházprogramba, vagy az oktatási létesítmények korszerűsítését szolgáló programba, az iparág menthetetlenné válik. Az ÉVOSZ 2012-ben legalább 5-6 százalékos visszaeséssel számol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!