Megszűnt Miskolcon a szmogriadó tájékoztatási fokozata
Az időjárásnak köszönhetően péntekre csökkent a levegő szennyezettsége, ezért megszűnt a szmogriadó tájékoztatási fokozata.
Az időjárásnak köszönhetően péntekre csökkent a levegő szennyezettsége, ezért megszűnt a szmogriadó tájékoztatási fokozata.
Módosította a szmogriadó tervéről szóló rendeletét csütörtöki ülésén a Fővárosi Közgyűlés: a jövőben a szmogriadó-riasztás idején tilos lesz a fekete és piros környezetvédelmi plakettel rendelkező gépjárművek közlekedése.
Pénteken volt a 35. olyan nap a fővárosban, amikor a részecskeszennyezés a levegőben túllépte az egészségügyi határértéket - közölte a Levegő Munkacsoport vasárnap az MTI-vel. A szervezet szerint ez azért fontos, mert az európai uniós előírás szerint egy évben 35 napnál többször nem lépheti át a határértéket a részecskeszennyezés, ami a fővárosban évente mintegy 2000 ember idő előtti haláláért és több mint százezer megbetegedéséért felelős.
A szombati mérési adatok alapján nem indokolt a szmogriadó tájékoztatási fokozatának fenntartása, mivel tovább csökkent Budapesten a szállópor-koncentráció.
Javult a főváros levegője, csökkent a káros anyagok szintje, ezért előreláthatólag nem lesz szmogriadó a hétvégén - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa pénteken.
Az előrejelzések szerint marad a borús, párás, ködös idő, nem várható frontátvonulás. A kedvezőtlen időjárási helyzet és a közlekedés – a BKV-sztrájk miatt többen ülnek autóba – pedig egyaránt kedvez a légszennyezettségnek. Számos egészségkárosító hatása lehet, különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, valamint a légúti és keringési betegségben szenvedők.
Az asztmás és tüdőrákos megbetegedések ugrásszerű növekedése mellett az úgynevezett hirtelen csecsemőhalálnak is egyik fő kiváltó oka Budapest rendkívül magas légszennyezettsége - mondta Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke egy budapesti konferencián szerdán.
A fafűtés egyre népszerűbb alternatíva az emelkedő energiaárak mellett, de nagy árat fizetünk érte, mert tetemesen hozzájárul a légszennyezés növekedéséhez. A fatüzelésből származó méreganyagok (körülbelül 4 ezer féle, közülük számos rákkeltő) nemcsak a légutakra és a vérkeringésre veszélyesek, agykárosodást is okozhatnak – figyelmeztet a Die Zeit összeállítása.