szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azok az emberek, akik az ózonréteg legszennyezettebb részeinél élnek, 25-30 százalékkal nagyobb eséllyel halnak bele különböző tüdőproblémákba, mint azok, akik a legtisztább területeken laknak - derült ki egy tanulmányból, amely a New England Journal of Medicine című folyóiratban jelent meg.

A kaliforniai Berkeley Egyetem egyik professzorának, Michael Jerretnek és munkatársainak 18 évig tartó kutatásában mintegy félmillió ember vett részt az Egyesült Államok különböző területeiről. A szállópor-szennyezettséget vizsgáló tanulmányból kiderült, hogy az ózon nem játszik szerepet a szívbetegségek okozta halálesetekben. Ám az oxigénnek ez a rendkívül roncsoló - három atomból álló - molekulája, amely a levegőszennyezettség egyik alapösszetevője, kulcsszerepet játszik a légúti betegségekből eredő halálesetekben. 
   
"Most már tudjuk, hogy az ózonkoncentráció változásainak ellenőrzése és szabályozása nem csupán a globális felmelegedés enyhítésének szempontjából fontos, hanem hasznunk származhat belőle a légzési elégtelenségből származó halálesetek számának csökkentése szempontjából is" - mondta Michael Jerret. 
   
A tudósok már régóta tisztában vannak vele, hogy az ózon veszélyes. Rövid időn át belélegezve súlyosbítja az asztma tüneteit, valamint légzési problémákat okoz, hosszú távon pedig akár halálos is lehet. Márpedig az forró nyári napokon az Egyesült Államokban sokszor kerül határérték fölé a mennyisége.
   
"Ez az első alkalom, hogy sikerült összefüggést kimutatni az ózon - a világ egyik legelterjedtebb légszennyezője - hosszú távú hatása és a halálozási arányok között" - tette hozzá a szakember. 
   
Évente körülbelül 7,7 millió ember hal meg világszerte a különböző légzési rendellenességek következtében. A kutatók szerint minden 10/egymilliárd arányú koncentrációnövekedés a tüdőproblémákból származó halálesetek számát négy százalékkal növeli.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Ózonlyuk: már nem tágul tovább

Amerikai kutatók szerint nem tágul tovább az ózonlyuk, sőt jó esély van arra, hogy újra vastagodjon az ózonréteg.

MTI Itthon

Csökkenő ózon és por a levegőben

A hétvégén megérkezett időjárási frontok miatt az egész országban csökkenő tendenciát mutat a földközeli ózon szintje, amely az elmúlt héten a rendkívül meleg, szélmentes időjárás és az erős napsütés miatt emelkedett meg - tájékoztatott a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) sajtóirodája.

MTI Plázs

Korai halált okozhat az ózonszennyezés

Az ózon - az oxigén háromatomos módosulata - a légutak nyálkahártyájában oldódik, a közben keletkező, erősen oxidáló hatású gyökök és ionok pedig roncsolják a sejteket, szöveteket. Tüneteit tekintve a szennyezőanyag köhögést, fejfájást, gyorsuló pulzust okoz.

MTI Plázs

Ózondús levegő: súlyos méreg, nehéz túlélni

Az ózondús levegő csöppet sem tiszta és egészséges, ellenkezőleg: az ózon éppen a szennyezett atmoszférában keletkezik és súlyos méreg. A világszerte mind fenyegetőbb gondról részletes tájékoztatót közölt az Eurohealth szakfolyóirat.

MTI Világ

Tíz évvel korábban lemondunk az ózongyilkos anyagokról

"Történelmi megállapodás" született helyi idő szerint pénteken este a kanadai Montrealban rendezett ózonkonferencián az ózonréteget károsító anyagok kibocsátásának beszüntetésével kapcsolatban - jelentette be az ENSZ környezetvédelmi programjának (UNEP) szóvivője.