2,6 milliárd forint lesz a villanyszámla a szegedi lézerkutatóban
Tízszeresére nőnek a költségeik, amúgy pedig a legtöbb áramot nem is a lézerek fogyasztják az intézetben.
Tízszeresére nőnek a költségeik, amúgy pedig a legtöbb áramot nem is a lézerek fogyasztják az intézetben.
Befejeződött a kutatás-fejlesztési és oktatási célokat egyaránt szolgáló, több mint félmilliárd forint európai uniós támogatásból megvalósuló dióda lézerközpont kialakítása a Neumann János Egyetem bázisán Kecskeméten – közölte az oktatási intézmény.
A magyar kutatásfejlesztés egyik zászlóshajója a szegedi lézerközpont. Most lemondott a nemzetközi részleg három nagytekintélyű tagja, így tiltakoznak a kormány döntése ellen, hogy tudós helyett banki embert neveztek ki.
Bár a szegedi lézerközpont nagyjából csak fél év múlva kezd majd teljes kapacitással működni, már most is javában zajlik a munka. Nemrég ott jártunk, és megnéztük, mit is csinálnak (majd) az ELI-ben.
Az új, már készülőben lévő európai szuperszámítógép nemcsak a világ egyik legerősebb ilyen eszköze lehet, de a kontinens tudományos életének is hatalmas lökést adhat.
A szegedi ELI-ALPS nyolc nagy lézerrendszere közül három már megérkezett, és az egyik esetében a helyszíni tesztüzem is sikeresen lezajlott.
Megérkeztek az első lézerberendezések a szegedi ELI-ALPS kutatóközpontba, az eszközök összeszerelése és beállítása után néhány hónap múlva a helyszínen is elkezdődnek a kísérletek.
Szeged legfontosabb kitörési pontja az ELI lézerközpont – közölte B. Nagy László Csongrád megyei kormánymegbízott pénteken.
2012 végén vagy a jövő év elején kezdhetik el az Európai Unió egyik tudományos nagyberuházásaként megvalósuló lézeres kutatóközpont, az Extreme Light Infrastructure szegedi részlegének építését. A csongrádi megyeszékhely mellett egy prágai és egy bukaresti részleggel létrejövő kutatóközpont kialakításának összköltsége körülbelül 750 millió euró.
Az Európai Bizottság 2012-ben dönt a szegedi szuperlézer pályázatáról. A kormány júniusban nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a beruházást, amely több mint 245 millió euróba kerülne. A pályázaton egy csaknem negyvenfős szakértői csapat dolgozik – írja a Népszabadság.
Közel negyvenfős szakértői csapat dolgozik a kormány által nemzeti projektté nyilvánított, több mint 245 millió euróból megvalósuló szegedi beruházás pályázatán, amelyről jövőre dönthetnek Brüsszelben. A hazai beruházás előkészítését és koordinálását végző ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Lehrner Lóránt közmeghallgatás keretében ismertette Szegeden a projekt eddigi és a pályázat leadását megelőző munkálatait.
Több projektben is együtt dolgozik a szegedi önkormányzat és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a jövőben; a legnagyobb közös munka az ELI-projekt lesz - közölte a keddi, városházi tanácskozást követően Botka László (MSZP) polgármester és Szabó Gábor rektor. A projekt kapcsán azt mondták, hogy van némi késés, de az még kezelhető.
Megvalósul a szegedi szuperlézer projekt – jelentette be Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter pénteken Budapesten az Új Széchenyi Terv bemutatóján.