A kármentesítést a 600 millió forintos uniós támogatással valósították meg.
A parkban olyan cégek működnek majd, amelyek az unió egyik tudományos nagyberuházásaként épülő lézerközpontban születő tudományos eredményeket hasznosítják. Először egy inkubátorházat építenek, ennek tervezésére hamarosan kiírják a pályázatot.
A tudományos park kialakításához szükséges jelentős infrastrukturális beruházásokat az egyetem nem tudja önmaga finanszírozni, de az ehhez szükséges források szerepelnek Szeged és a megye fejlesztési terveiben – mondta a rektor.
A következő másfél évtizedben a tudományos park meghatározó szerepet tölthet be a térség gazdaságának fejlesztésében, az ott megtelepülő vállalkozások 3-4 ezer munkavállalónak adhatnak jól fizető állást – tette hozzá.
Bernáth Balázs, a kármentesítést végző Hologén Kft. vezette konzorcium környezetvédelmi projektmenedzsere elmondta: a laktanya érintett részén harckocsijavító-műhely volt régen, ahonnan klórozott szénhidrogének kerültek a talajba. Ezek mennyisége esetenként a határérték kétszázszorosát is elérte.
A szennyezést a természetből válogatott baktériumtörzsekkel ártalmatlanították. A szennyezéstípusokra specifikus mikrobiológiai oltóanyagot az egykori laktanya területén működő biotechnológiai cég állította elő. A szennyezett talajvizet és a talaj egy részét helyben kezelték, a másik felét kitermelték, azután végezték el a mikrobiológiai ártalmatlanítást – magyarázta a szakember.