Fotók: 42 ezer éves mamutbébit állítottak ki
Lyubát, a mamutbébit még 2007-ben találták meg jégbe fagyva az északnyugat-szibériai Jamal-félszigeten.
Lyubát, a mamutbébit még 2007-ben találták meg jégbe fagyva az északnyugat-szibériai Jamal-félszigeten.
"A legtöbb magyar bevásárlóközpontban katasztrofális a boltok helyzete: a megcsappant forgalmukhoz képest irreálisan magas bérleti díjakat fizetnek, miközben az üzemeltetők pökhendien bánnak velük" - mondta az Origónak egy ruházati kiegészítőket forgalmazó, több százmillió forint forgalmú vállalkozás tulajdonosa, aki több fővárosi plázában működtet üzletet.
Elbocsátása miatt bosszúból értékes mamutfogakat lopott egykori munkahelyéről egy volt múzeumigazgató Barcelonában.
A neandervölgyi ember elsőként találta fel, hogy miként lehet hasznosítani a mamutcsontokat "építőanyagként" - erről tanúskodnak francia régészek ukrajnai ásatásai.
Jó állapotban őrződött meg a csontvelő a Szaha Köztársaságban (Jakutföldön), Batagaj közelében augusztusban előkerült mamutcombcsontban - erősítették meg japán és orosz kutatók, akik szerint így lehetségessé vált a tízezer éve kihalt ormányos klónozása.
Körülbelül negyvenezer éves, jó állapotban megmaradt mamutot találtak a tudósok Szibéria északi részén.
Több tízezer éves mamut csontjait találta meg egy horgász a Tiszában Rákóczifalvánál, teljesen véletlenül.
Az észak-amerikai mamutok kipusztulását az első vadászok megjelenése és egy enyhe klímaváltozás idézhette elő, de semmiképpen sem egy aszály. Erre a következtetésre jutottak kanadai kutatók az ősi ormányosok fogzománcának elemzése alapján.
Újabb mamutbébit találtak a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben - jelentette be a helyi kormányzó hivatala pénteken.
Brit kutatók sikeresen vonta ki fehérjét egy 600 ezer éves mamut csontjaiból, lehetővé téve ezzel az ősi kövületek azonosítását.
Öt éven belül tervezik "feltámasztani" a gyapjas mamutot japán genetikusok.
A felkarcsontok tanúsága szerint rendkívül erősek voltak a neandervölgyi férfiak. Elsősorban a férfi hormonok "pumpálták fel" izmaikat, aminek a szinte kizárólag húsból álló étrend lehetett az oka a kutatók szerint - írja a Discovery News.
Új teóriával álltak elő amerikai tudósok. Pollenvizsgálatokkal megállapították, hogy Szibéria és Észak-Amerika jelentős területein azért szaporodtak el a nyírfák, mert a mamutok nem legelték le a csemetéket, így azok hatalmas területeket foglaltak el.
A mamutok és egyéb nagytestű állatok, az úgynevezett megafauna kiirtása az Újvilágban magyarázhatja a 12 800 évvel ezelőtti lehűlést, az úgynevezett "fiatalabb driász" beköszöntét bolygónkon - állítják amerikai kutatók, akik a Nature Geoscience folyóiratban közölték tanulmányukat.
Amerikai kutatók által kifejlesztett módszerrel megállapítható rég kihalt állatok testhőmérséklete, és végre eldönthető a kérdés például, hogy a dinoszauruszok meleg vagy hidegvérű teremtések voltak-e.
A mamutnak "fagyálló" vére volt, hogy a hidegben is el tudja látni testét oxigénnel - idézte a Nature Genetics című folyóiratban megjelent tanulmányt a BBC.
A gyapjas mamutok és más őskori nagytestű állatok, az úgynevezett megafauna képviselői jóval azelőtt eltűntek a Föld színéről, mielőtt az ember megtanult volna hatékony vadászfegyvereket gyártani – állítják amerikai kutatók.
Jól felszerelt 29 ezer éves konyhára bukkantak cseh régészek, az egykori szakácsok a legutolsó lakomára mamutpecsenyét készítettek.
Egy szibériai mamut csontváza jelentette az egyik legérdekesebb tételt egy andorrai árverésen; a 12 ezer éves csontokért 145 ezer eurót (40,3 millió forint) fizetett egy vevő.