Elkészültek azok a promófilmek, amiket eredetileg a magyar nézők magyar filmekre való visszaszoktatása céljából, Andy Vajna kérésére készített Antal Nimród a legnevesebb színészeink szereplésével.
Most már biztos, hogy a Szellemirtók harmadik részének főszerepeit nőkre osztja Paul Feig rendező. A több mint húsz év után érkező folytatás egy teljesen új sztori lesz, Bill Murraynek már van is pár tippje a főszerepekre.
Szeptember végén a Nemzet Színészének választották, de csúcsra érésre vagy hátradőlésre nem gondol. Szerinte a jó darab aktualizálás nélkül is elmondja a magáét, politikáról pedig nem beszél, csak mikor rákérdeznek. A székesfehérvári Vörösmarty Színházzal éppen az Őfelsége komédiását próbálja, október 18-án lesz a bemutató. Tele van az évad. Cserhalmi Györgyöt telefonon értük el.
James Cameron nem a párbeszédek mestere, ezt eddig is tudtuk, a Titanic végén nem is vitte túlzásba a szöveget. Azonban létezik egy alternatív befejezés, ami alaposan lerombolja a legendát, mivel olyan kínos párbeszédet tartalmaz, hogy abba a néző pirul bele.
Csütörtökön kerül a boltokba Bud Spencer, alias Carlo Pedersoli második életrajzi kötete, a 80 év alatt a Föld körül. Az egykori válogatott vízilabdázóval és színésszel római lakásán beszélgettünk – a fia tolmácsolt, a felesége kávét főzött, és Piedone végül még a saját dalait is megmutatta. Filmjei elképesztő sikerét a fia fejtette meg: akciójelenetekkel, verekedéssel vannak tele, de a pofoneső után mindenki feláll, és még a vesztes is elbiceg.
Michael Haneke Fehér szalag című filmjével nyitott a Politikatörténeti Alapítvány és Intézet Anno Filmklubja. A film úgy beszél az I. világháború borzalmairól, hogy közben csak egy kis önmagába zárt falu beteges elfojtásait, kegyetlenségeit mutatja be.
Amilyen klisésen indul, olyan jó érzéssel hagyjuk el a mozit a végén. A szuperközeliben mutatott ínyencségek mellett érzelmi töltet is van bőven, de elsősorban a nagybetűs Hangulat az, amiért megéri megnézni A séfet.
Fél éven belül a második rendezése jelenik meg a 84 éves Clint Eastwoodnak, aki ezúttal az amerikai haditengerészet legtöbb áldozatot ejtő mesterlövészének életét vitte filmre, akit az Oscar-díjért hajtó Bradley Cooper alakít.
A Holtodiglan egy film azoknak, akik a házasságot halálos ítéletnek tartják. Vagy épp azoknak, akik szentül hisznek benne. David Fincher lenyűgözően fordulatos thrillerében egy pár ötödik házassági évfordulóján tűnik el a feleség, és a nyomozás során olyan sötét titkok kerülnek a felszínre, amelyek a férjet keverik gyanúba. Egészen a végéig csak kapkodjuk a fejünket, kötelező moziprogram.
Itt a legújabb előzetes az év leglátványosabb filmjének ígérkező Csillagok között című sci-fihez, ami Christopher Nolan rendező szerint a 2001: Űrodüsszeia vonalát viszi tovább, azaz a lélegzetelállító effektek mellett a mondanivaló sem lesz felszínes. A főszerepben a friss Oscar-díjas Matthew McConaughey.
Ismét megnyílt Pécsett az Uránia mozi. A több mint 1500 négyzetméteres, Bauhaus-stílusban épült mozi 1936-ben nyílt meg, majd az utóbbi években tönkrement és bezárt. Most több tízmillióért újították fel, és 300 férőhelyes premiermozivá fejlesztették a filmszínházat. Páva Zsolt polgármester a megnyitón a Csillagok háborúja szereplőit alakító jelmezesekkel fotózkodott.
Miközben sorra véreznek el, és adják fel a piaci harcot a hazai mozik, meglepő, de egyben örömteli hír, hogy valahol szembe mennek a tendenciával, és újra megnyitnak egy korábban bezárt filmszínházat. Pécsen három éves szünet után fogad újra nézőket a modernizált Uránia mozi.
Paul Thomas Anderson új filmje Thomas Pnychon Beépített hiba című könyvének adaptációja lesz, melyhez megérkezett az első előzetes. A főszerepben Joaquin Phoenix, aki egy önjelölt magánnyomozót alakít, aki a marihuána füstjétől ködös hetvenes évek Kaliforniájában keveredik izgalmas helyzetekbe.
Fiatalok, és ha kell, kevés pénzből is véghez viszik a filmtervüket. Nem szándékosan kerülik a filmalapos támogatást, csak úgy gondolták, hogy a saját ötletükhöz jobban passzolnak a gerillamódszerek. Két ilyen módon készített filmet is elcsíphet a közönség ősszel a magyar mozikban, és külön öröm, hogy mindkettőben hiteles képet kapunk arról, hogy milyen ma Magyarországon fiatalnak lenni. A Free Entry és a VAN... alkotóival beszélgettünk arról, milyen az, amikor a filmkészítés harc is egyben.
A magyar filmipar feltámadásának szükségszerű velejárója volt az első, kisebb csalódás – ezt meglepetésre Pálfi György fesztiválnyertes filmje, a villámgyorsan elkészített Szabadesés hozta. Az is igaz, Pálfi a kisujjából rázott ki egy olyan filmet, ami másoknak több éves fejlesztés árán sem sikerül.
Sok rendező szerint a legjobb operatőr a világon, de olyan pletykák is terjedtek róla, hogy rendkívül nehéz vele együtt dolgozni. '56-ban emigrált Amerikába, majd saját tehetségének és egy kis szerencsének köszönhetően Hollywood egyik legkeresettebb alkotója lett, egészen az Oscar-díjig jutott. Nélküle aligha lett volna kultuszfilm a Harmadik típusú találkozásokból vagy A szarvasvadászból. Zsigmond Vilmost kérdeztük Spielbergről, Woody Allenről és a filmművészet jelenlegi helyzetéről a miskolci CineFesten, ahol az operatőr életműdíjat vehetett át.
20 évig nem jutott senkinek az eszébe, de most „újra felfedezték”. Játszik az Utóéletben, a Swingben és az októberben bemutatandó Pintér Béla-darabban. De zavarja az a gyakorlat, hogy mindig divatba hoznak egy-egy művészt, és akkor ő játszik mindenben. A politikai szerepvállalással felhagyott, de nem lett reményvesztett. Csákányi Eszterrel beszélgettünk.
Külföldön már elsöprő sikereket ért el, most itthon is bemutatták Zomborácz Virág Utóéletét. A különös hangulatú, humoros-elgondolkodtató film képei hosszú időre beleégnek az agyunkba, a nyolcvanas évekbeli popslágerről pedig ezentúl garantáltan Csákányi Eszter fog eszünkbe jutni. Mindenki rohanjon moziba, és nézze meg az utóbbi évek legjobb magyar filmjét.