Die Presse: dicséret illeti a Barroso-bizottságot médiatörvényügyben
A bizottság példaértékűen, okosan járt el - írta a Die Presse újságírója.
A bizottság példaértékűen, okosan járt el - írta a Die Presse újságírója.
A kormány és az Európai Bizottság között a médiatörvény módosításával kapcsolatban létrejött megállapodás nem rendezi teljes körűen a hazai szabályozás miatti aggályokat – vélik jogvédő és civil szervezetek, amelyek szerint a megállapodás nem érinti például az egypárti Médiatanács szerepét, illetve nem csökkenti a törvényben foglalt túlzott szankciók mértékét sem.
Az MSZP kezdeményezi, hogy a parlamenti pártok és a szakmai szervezetek bevonásával készítsék elő még tavasszal a médiatörvény teljes átvizsgálását és olyan módosítását, amely minden európai civilizált normának, a sajtó szabadságának és függetlenségének is megfelel - közölte Mandur László csütörtökön.
Azok a civil szervezetek, amelyeket a jelentkezők közül március végén kisorsolnak, a testület tagjaként később a közmédiumok működésének alapelveit meghatározó kódex módosításában is részt vehetnek.
Kihúzta az EP-ben a magyar médiaszabályozásról szóló vita méregfogát szerda este, hogy az Európai Bizottság napközben bejelentette: megállapodott a kormánnyal a módosításokról. A frakciók többsége azonban továbbra is kevesli a változtatásokat.
Martonyi János szerdán Strasbourgban az Európai Parlamentben (EP) a magyar médiatörvényről folytatott plenáris vita végén úgy fogalmazott: Magyarország teljes mértékben elkötelezett az uniós alapszerződésben, az alapjogi chartában, az európai és az egyetemes emberi jogi előírásokban bennefoglalt értékek, elvek, illetve szabályok mellett.
A Reuters hívügynökség jelentése szerint a bécsi székhelyű Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) azt kérte szerdán, hogy az általa szintén bírált médiatörvény módosításakor Budapest tegyen eleget az EBESZ követelményeinek is, ahogy azt tenni készül az Európai Bizottság elvárásainak megfelelően.
A szerdai megegyezés értelmetlenné és okafogyottá teszi az Európai Parlamentben (EP) a magyar médiatörvény ellen benyújtott baloldali határozattervezetet - hangsúlyozta nyilatkozatában a magyar néppárti EP-képviselőcsoport.
Megállapodott Magyarország és az Európai Bizottság a médiatörvény módosításában. A kormány a kiegyensúlyozottság, a külföldi tartalmak bírságolása, a regisztrációs kötelezettség és a sértő tartalmak tekintetében is engedett az Európai Uniónak. Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár szerint a módosított javaslat nem más, mint amit eredetileg szerettek volna.
A szocialisták, a liberálisok, a zöldek és az Egységes Európai Baloldal közös határozattervezetet kívánnak elfogadtatni az Európai Parlamenttel a magyar médiatörvényről. Kifogásaik között szerepelhet, hogy a magyar jogszabály aláássa a média pluralizmusát és eltörli a közszolgálati média politikai és pénzügyi függetlenségét, a Médiahatóság és a Médiatanács homogén politikai összetételével „átható és központosított kormányzati és politikai ellenőrzést gyakorol minden médián”, és szembemegy az EBESZ alapvető szólásszabadsággal kapcsolatos elveivel.
A magyarországi médiatörvényt elítélő közös határozattervezetet nyújtott be az Európai Parlamentnek négy EP-frakció. A képviselőcsoportok hétfői, késő estig tartó egyeztetésén a szocialisták, a liberálisok, a zöldek és az Egyesült Baloldal megállapodtak egy olyan kompromisszumos szövegben, amely komoly elvárásokat fogalmaz meg a magyar kormány és az Európai Bizottság felé is - tudósít a Bruxinfo.
Meg kell változtatni a magyar médiatörvényt, mert az nincs összhangban a demokratikus európai alapértékekkel - vélekedett keddi strasbourgi sajtótájékoztatóján Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) szocialista frakciójának német vezetője.
Szakmai kérdésekben egyeztetnének a kormánnyal, mert nem szeretnék, ha "az Európai Bizottságban dőlne el a magyar médiatörvény sorsa".
A Frankfurter Allgemeine Zeitung már beszámol arról, miben puhított álláspontján a magyar fél - írja a Stop.hu, bár a kormány még nem hozta nyilvánosságra válaszlevelét.
"Radikális és sürgős" módosításokat sürgetett a magyar médiatörvényen az Európai Újságíró Szövetség (EFJ) pénteken Brüsszelben kiadott közleményében.
Az Európai Bizottság által felvetett három aggály mindegyikével foglalkozik az a módosítási tervezet, amelyet a magyar kormány juttatott el Brüsszelbe a médiatörvénnyel kapcsolatban - jelentette be Jonathan Todd, a testület szóvivője.
A BosNewsLife alapítója a nagy nemzetközi nyomás miatt abban bízik, hogy a magyar kormány módosítja a médiatörvényt - írja a Népszabadság.
Az MSZP közleményben szólította fel a kormányt, hogy haladéktalanul hozza nyilvánosságra az Európai Bizottságnak elküldött módosított médiatörvény-tervezetet.
Jogi úton az Európai Unió lényegében semmit nem tehet annak érdekében, hogy kikényszerítse a médiatörvény módosítását a magyar kormánytól – egyebek mellett erről is volt szó a Magyar Újságírók Országos Szövetsége által rendezett médiajogi konferencián, melyen szakjogászok vesézték ki a sokat bírált szabályozást.
Megkapta az Európai Bizottság a magyar kormánytól a médiatörvény módosításának tervezetét - közölte csütörtökön Jonathan Todd, a médiaügyekben illetékes Neelie Kroes EU-biztos szóvivője az MTI-vel.