#olaj

Ismét emelkedik az olaj ára

Péntek kora reggel folytatódott a kőolaj árának emelkedése, a részvények árfolyamának növekedésével összhangban, amit az váltott ki, hogy a befektetők optimistán ítélik meg a gazdasági kilátásokat.


Emelkedett az olaj ára

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj péntek reggel 70,40 dollár volt Londonban augusztusi szállításra, 62 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 28 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 1,45 dollárral drágult. A tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron.


Idei csúcsát érte el a nyersolaj ára

Idei csúcsát érte el az amerikai könnyűolaj határidős jegyzése csütörtökön délre a Nemzetközi Energiaügynökség új prognózisának kiadása után. A júliusi WTI ára a Nymex elektronikus kereskedési rendszerben hordónként 72,30 dollárig szaladt fel, bár ezt követően visszacsúszott 72 dollár alá. Az északi-tengeri Brent is drágulást jelzett, de ára Londonban 71,19 dollárig jutott.


Drágul az olaj és az arany, de ez nem folytatódik sokáig

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj szerda reggel 68,34 dollár volt Londonban júliusi szállításra, 17 centtel drágább a keddi zárónál. Hajnalban 37 centtel olcsóbb volt a keddi zárónál. Kedden 20 centtel drágult. A tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron.


Az OPEC változatlanul hagyta a kitermelési kvótákat

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) csütörtöki ülésén úgy döntött, hogy változatlanul hagyja a tagországok kitermelési kvótáit. Abdullah al-Badri OPEC-főtitkár a döntést azzal indokolta, hogy nem kívántak rossz jelzést adni a mostani gazdasági helyzetre, amikor éppen csak érzékelhető egy kis javulás. Ez a döntés lendületet adhat a gazdaságoknak - tette hozzá.


Osztrák lapvélemény: fél a Mol az oroszoktól

A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői kommentárja szerint a „Lex Mol” sem tudná megvédeni a Molt a felvásárlástól, azután, hogy a Szurgutnyeftyegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A cikk szerint erősíti a bizonytalanságot, hogy magyar politika a teljes átalakulás állapotában van, a pletykák még azt sem zárják ki, hogy Gyurcsány Ferenc a Gazpromhoz igazol.



OPEC: nem mérséklik tovább a kitermelési kvótákat

A Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagországai vasárnap nem döntöttek a kitermelt nyersolajmennyiség további visszafogásáról, csak azt vállalták a tagországok, hogy szigorúbban tartják magukat a termelés mérsékléséről 2008 végén született döntéshez - közölték a szervezet bécsi miniszteri értekezletének résztvevői.


Stabilizálódtak a nyersolajárak a tegnapi zuhanás után

A nyersolajárak stabilizálódtak csütörtök reggel a tegnapi meredek (7 százalékos) árzuhanás után. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj csütörtök reggel 42,25 dollár volt Londonban áprilisi szállításra, 82 centtel drágább a szerdai zárónál. Az amerikai WTI nyersolaj áprilisra 72 centtel 43,05 dollárra emelkedett hordónként.



Előzetes meghallgatások Hodorkovszkij perében

Mihail Hodorkovszkij volt oligarcha újabb perében Moszkvában kedden megkezdődtek az előzetes meghallgatások, miközben a bíróság előtt őrizetbe vettek 10-15 személyt, akik szabadságot követeltek Hodorkovszkijnak és a politikai foglyoknak.



Az OMV nagyot bukott az utolsó negyedévben

Veszteséggel zárta a tavalyi utolsó negyedévet az osztrák OMV kőolaj- és gázipari csoport az olaj árának csökkenése, készletleírások, valamint egyszeri kiadási tételek miatt. Az év egészében viszont nőtt a profitja.