szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői kommentárja szerint a „Lex Mol” sem tudná megvédeni a Molt a felvásárlástól, azután, hogy a Szurgutnyeftyegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A cikk szerint erősíti a bizonytalanságot, hogy magyar politika a teljes átalakulás állapotában van, a pletykák még azt sem zárják ki, hogy Gyurcsány Ferenc a Gazpromhoz igazol.

A Mol-főnök Hernádi Zsolt 2006-ban még azt mondta , hogy szívesebben látna orosz partnert a cégében, mint az osztrák OMV-t. Ma viszont, amikor kívánsága teljesült, s az osztrák kézben lévő Mol-részvények a Szurgutnyeftyegazhoz vándoroltak, már más a helyzet, Hernádi aggódik, hogy az oroszok lenyelik a magyar energiavállalatot.

A Wirtschaftsblatt Bajnai Gordont is „gyanúsnak” tartja, méghozzá azon az alapon, hogy édesapja a rendszerváltás óta Bécsben él, ahol prokuriszti tisztséget tölt be az UWT nevű kereskedőcégben, amely a kalinyigrádi Valerij Atamanov és Anna Gorcsunova érdekeltsége. A bécsi lap az orosz vállalatot is megszólaltatja, nevezetesen a cég főnökét, Vlagyimir Bogdanovot, aki nem érti a magyarok nyugtalanságát, hosszú távú együttműködést tervez, és szóvivője útján azt is megüzente, hogy a Szurgutnak nincs szándékában lenyelni a Mol-t. Arra a kérdésre viszont, hogy a szibériai cég miért „felejtette el” magyar partnerét értesíteni a bevásárlásról, nem válaszolt.

A Wirtschaftsblatt szerint a vásárlás Oroszországban is értetlenséget váltott ki, az elemzők nem látják a részvényszerzés pénzügyi előnyeit, a Mol ugyanis a saját részvényvásárlásaitól kivérzett. Az Unicredit Securities elemzőjét idézi a lap, aki szerint a Mol megszerzésére azért lehetett szükség, hogy a Szurgut ezzel is védekezzék a Rosznyefty céggel szemben, amely az ő felvásárlására törekszik.
Politikai magyarázatot is megkockáztat a Wirtschaftsblatt, szintén az említett elemzőtől, Artjom Konhintől, hogy tudnillik a Mol révén az oroszok - azaz a Szurgut felső parancsra - bejutottak egy „nabuccós” országba. A Nabucco az az egyelőre csak papíron létező gázvezeték, amely az orosz Déli Áramlat konkurense, s amelynek feltétlen megépítéséről, kikerülendő Oroszoroszágot és Ukrajnát, éppen pár hete hozott döntést az Európai Unió.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A PSZÁF vizsgálja a Mol-ügyletet

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vizsgálatot indított azért, hogy kiderítse, a szabályoknak megfelelően szerzett-e tulajdonrészt a Mol Nyrt.-ben az orosz Szurgutnyeftyegaz.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az OMV eladta Mol-részesedését a Szurgutnyeftyegaznak

Az OMV eladta a Mol-ban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Szurgutnyeftyegaznak - közölte az osztrák olajtársaság hétfőn. A Mol papírok kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) hétfőn reggel felfüggesztették még a kereskedés megkezdése előtt. 10 órakor újraindult a kereskedés.

hvg.hu Gazdaság

Mol-ügylet: mit mondott egy hete az OMV-vezér?

„Az biztos, hogy az idén megtartjuk Mol-részvényeinket” – nyilatkozta a profil című bécsi hetilap március 23-i számában az OMV vezérigazgatója, egy héttel azelőtt, hogy a teljes 21,2 százalékos részvénycsomagot eladták az orosz Szurgut nevű, átláthatatlan tulajdonosi összetételű orosz energiavállalatnak.

MTI Gazdaság

Orosz tulajdon a Mol-ban: Hernádi energiafüggést emlegetett

A Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzése a Mol Nyrt.-ben olyan energiafüggőségi, -ellátási kérdéseket is felvet, amelyek azokat az országokat, Magyarországot, Szlovákiát és Horvátországot is érintik, ahol a társaság működik - mondta Hernádi Zsolt, a cég elnök-vezérigazgatója az országgyűlés külügyi bizottsági ülésén.

MTI Gazdaság

A Mol-papírok vásárlása nem okozott nagy megterhelést az oroszoknak

A Szurgutnyeftegasz története során első ízben vásárolt profiljába vágó külföldi tulajdont, amikor megvette a magyar Mol 21,2 százalékát a piaci ár kétszereséért, ám befolyása a cégnél korlátozott lesz, és Magyarországon az orosz konszernt pusztán pénzügyi befektetőnek tekintik - írta kedden a Kommerszant című orosz gazdasági lap.

MTI Gazdaság

Orosz lapok: a Szurgutnyeftyegaz nem csak a Mol-részvénykért fizetett?

Magyarországon sokkot okozott, hogy az orosz Szurgutnyeftyegaz az osztrák OMV-től megvásárolta a Mol részvényeinek 21,2 százalékát, s ezzel belépett azon orosz cégek sorába, amelyeket Európában a nemzetbiztonságot fenyegető veszélynek tekintenek - írta csütörtökön a Kommerszant, míg a Vedomosztyi a magas árral kapcsolatban annak a gyanújának adott hangot, hogy azt nem csak a részvényekért fizették.