Az oroszok behúzhatják az olajféket
A Szovjetunió felbomlása óta nem termeltek annyit, mint most.
A Szovjetunió felbomlása óta nem termeltek annyit, mint most.
Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter az ideinél is alacsonyabb jövő évi átlagos olajárral számol.
Szeptemberben az előző havihoz képest 0,4 százalékkal, napi 10,74 millió hordóra nőtt Oroszország olajtermelése. Ez a Szovjetunió felbomlása utáni legmagasabb szint.
Az orosz miniszterelnök szerint az országnak minél hamarabb alternatív forrás után kell néznie ahhoz, hogy fenntartsa a gazdasági növekedést, mivel a gazdaság eddigi motorjának, az olajnak az ára várhatóan tartósan alacsony marad az ára.
Csak olyan hazai beruházásokat indít el a Mol, amelyek a jelenlegi és középtávra előre jelzett olaj- és gázárakon megtérülnek. Ha az alacsony olajár miatt nem éri meg a kitermelés, leállnak – írta a Világgazdaság. Csökkenhet a Mol magyarországi összkitermelése is idén, de legfeljebb csak 5 százalékkal.
A WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára hat és fél éves mélypontra esett szerda délután. Eközben az orosz miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a következő három évben hordónként 50 és 70 dollár között ingadozik majd a nyersolaj ára.
A rubel árfolyamának mozgása szorosan követte az északi-tengeri Brent olajtípusét, amelynek ára hétfőn 0,3 százalékkal esett pénteki jegyzéshez képest. Az orosz Rosbank (Roszbank) elemzői szerint a kőolaj árának esése és a rubel további gyengülése azt is tükrözi, hogy az Egyesült Államokban egyre több olajfúró tornyot helyeznek üzembe.
A kínai gazdaság gyengélkedése következtében világszerte esnek a nyersanyagárak.
A forint erősödött, az olajár meg egyre csökken, sőt a finomított termékek is olcsóbbak lettek. Mindez további benzin- és gázolajár-csökkentést vetít előre.
Az olajárak újbóli esése miatt 200 milliárd dollárnyi új beruházási terv végrehajtásával hagytak fel a globális olajipari vállalatok – írta iparági elemzőket idézve a hétfői Financial Times. A kitermelési beruházási terveikkel leálló globális cégek között olyan nevek vannak, mint a BP, a Royal Dutch Shell, a Chevron, a norvég Statoil és az ausztrál Woodside Petroleum.
A Fitch nemzetközi hitelminősítő szerint az idén 65 dollár, két év múlva, 2017-ben már 80 dollár lesz a kőolaj világpiaci átlagára. Röviddel kedd este fél hét előtt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 55 cent emelkedéssel 58,38 dolláron állt.
Ha a megállapodás eredményeképpen feloldják az Irán elleni büntetőintézkedéseket, az iszlám köztársaság ismét növelheti olajexportját. A Brent olaj hordója nem egészen 1 dolláros, vagyis 1,66 százalékos áreséssel 57,19 dolláron forgott néhány perccel fél 11 előtt. Gyengülni kezdett a rubel is.
A világpiaci olajárak csökkenése miatt jelentős mértékben visszaesett az osztrák OMV olajipari konszern forgalma és eredménye az első negyedévben.
Esett a kőolaj világpiaci ára hétfő délelőtt annak nyomán, hogy Ali al-Naimi szaúd-arábiai olajipari miniszter előző nap kijelentette: országa csak akkor hajlandó kitermelését csökkenteni, ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli olajtermelő országok is megteszik ezt.
Kedd délelőtt 54 dollár alá csökkent a Brent típusú olaj hordónkénti ára, miközben az amerikai nyersolaj (WTI) jegyzése hatéves mélyponthoz közelít.
Várhatóan jelentősen tovább javítja a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország külső fizetési egyenlegét az olcsó olaj - jósolták csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Egy dollárral emelkedett az északi-tengeri Brent olajfajta ára péntek reggel, a 60,33 dolláros ár a legmagasabb tavaly decembere óta.
Körülbelül 5-6,5 ezer fő elbocsátását tervezi az amerikai Halliburton vállalat a zuhanó olajárak és visszaeső kitermelés miatt. A cég globálisan munkaerejének 6,5-8 százalék közötti részét küldi el. Nem ők az egyetlenek, akik kisvárosnyi embert küldenek el.
A kőolaj nemzetközi ára az elmúlt két hét alatt 17 éve nem látott ütemben nőtt, de továbbra is nagyjából 50 százalékkal alatta van a tavaly júniusi árának. Nagy a piaci bizonytalanság, egyesek hordónkénti 30 dolláros kőolajárra készülnek, de a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára 200 dolláros hordónkénti árat is elképzelhetőnek tart - írta a Bloomberg hírügynökség.