szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rubel árfolyamának mozgása szorosan követte az északi-tengeri Brent olajtípusét, amelynek ára hétfőn 0,3 százalékkal esett pénteki jegyzéshez képest. Az orosz Rosbank (Roszbank) elemzői szerint a kőolaj árának esése és a rubel további gyengülése azt is tükrözi, hogy az Egyesült Államokban egyre több olajfúró tornyot helyeznek üzembe.

Az olajár újabb csökkenése hétfőn tovább gyengítette a rubelt. Az orosz valuta jegyzése az euróval szemben 0,8 százalékkal 70,73 rubelre, a dollár ellenében pedig 0,6 százalékkal 64,42 rubelre csökkent, öthavi mélypontra süllyedt.

A rubel árfolyamának mozgása szorosan követte az északi-tengeri Brent olajtípusét, amelynek ára hétfőn 0,3 százalékkal esett pénteki jegyzéshez képest. A hétvégi adatok szerint a kínai export júliusban 8,3 százalékkal esett vissza, ami az utóbbi négy hónap legnagyobb csökkenése. Kína a kőolaj és egyéb olyan termékek kulcsfontosságú piaca, amelyek az orosz gazdaságot fenntartják.

Az orosz Rosbank (Roszbank) elemzői szerint a kőolaj árának esése és a rubel további gyengülése azt is tükrözi, hogy az Egyesült Államokban egyre több olajfúró tornyot helyeznek üzembe. Azt valószínűsítik, hogy ez a folyamat a jövőben is kitart. Az Egyesült Államok célja ezzel, hogy megakadályozza az olajár emelkedését. Ebből kiindulva a Rosbank elemzői úgy látják, hogy a rubel aligha erősödik az elkövetkező napokban. 

Dmitrij Polevoj, az ING Bank Oroszországgal és a Független Államok közösségével foglalkozó elemzője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a rubel jobban teljesít annál, mint amikor korábban a kőolaj világpiaci ára a mostanihoz hasonló szintre esett.

"Ha nem alakul ki pánikhangulat a vállalatok és a lakosság körében, akkor a rubel árfolyamának a jelenlegi szintről való egyenletes csökkenése korlátozott mértékű lehet" – vélekedett Polevoj. Szerinte a héten alapvetően a kőolajár mozgása befolyásolja továbbra is az orosz fizetőeszköz árfolyamának alakulását.  

Egyes szakértők szerint a rubel gyengülésében a külső adósságok közelgő törlesztése is szerepet játszik, ami szeptemberben éri el csúcspontját.

Az orosz jegybank ugyanakkor hétfőn közölte, hogy az orosz bankok és nem pénzügyi szervezetek esedékes adósságtörlesztése az év utolsó négy hónapjában 61 milliárd dollár helyett valószínűleg csak 35 milliárd dollárt tesz majd ki. A fennmarad részt valószínűleg átütemezik vagy refinanszírozzák. Ennek megfelelően az orosz központi bank nem számít túlzott keresletre a devizapiacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!