Itt nézheti meg, hogy hol van éppen földrengés. Csodálkozni fog
Bár azt hihetnénk, viszonylag ritka jelenség a földrengés, bolygónk valójában igencsak nyugtalan.
Bár azt hihetnénk, viszonylag ritka jelenség a földrengés, bolygónk valójában igencsak nyugtalan.
A kutyák képesek külön kezelni saját érdeklődésüket és gazdáik érzelmeit - derül ki az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport legújabb tanulmányából.
A paralízis? Az antibiotikum-rezisztenica? A demencia? A tiszta víz és az élelmiszer hiánya? A légi közlekedés okozta környezeti károk? Ha megszavazták, melyik a legégetőbb tudományos probléma, már csak meg kell oldani, és máris 10 millió font üti a markunkat.
A velünk élő és értünk tevékenykedő tudományról szól az idei Magyar Tudomány Ünnepe: a Magyar Tudományos Akadémia novemberi rendezvénysorozatának középpontjában olyan kutatások állnak, amelyek célzottan kínálnak megoldást társadalmi-gazdasági szükségletekre, de az ünnepi repertoárt a legtehetségesebb ifjú tudósok bemutatkozása és az akadémiai kutatóközpontok és intézetek nyílt napjai is gazdagítják.
Több tudós is bírálja David Attenborough a Radio Timesnak adott interjúban tett kijelentését, miszerint „vége a természetes emberi evolúciónak”. Az elmélet cáfolói szerint az emberi fejlődés még egyáltalán nem ért véget, sőt számos példa is igazolja, hogy felgyorsult. Emellett lehetséges, hogy a modern technológiák fejlettsége miatt jövő embere fejletlenebb aggyal fog rendelkezni, mint a ma élők.
A korábban a darwinizmust megkérdőjelező műsoroknak ellenvélemény nélkül is bőven teret engedett amerikai Fox tévécsatorna januártól főműsoridőben sugározza a legfrissebb és legizgalmasabb tudományos újdonságokat érthetően bemutató Cosmos című műsort.
Országszerte mintegy 60 helyszínen várják az érdeklődőket ismeretterjesztő programokkal szeptember 27-én a 8. Kutatók Éjszakáján.
Számos mítosz és legenda született arról a hatásról, amelyet a holdvilág gyakorol az állatok magatartására, de tudományos alapon eddig csak kevesen próbálták feltárni a jelenség gyökereit: tudósok egy csoportja most átfogó felmérést készített a holdciklus által kiváltott viselkedési normák közvetlen és közvetett összefüggéseiről.
Vízzel kapcsolatos magyar innovációk, gyermekfoglalkozások, vetélkedők, tudományos talkshow, kiállítások várják a látogatókat április 18-tól 20-ig, 10 és 18 óra között a Magyar Nemzeti Múzeumban és a múzeum kertjében megrendezendő harmadik Tudományfesztiválon.
Az ipari parkok versenyképességének elősegítése érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a közeljövőben módosítani tervezi az ipari parkokról szóló kormányrendeletet, létrehozva a tudományos és technológiai parkok kategóriáját - közölte a minisztérium kedden az MTI-vel.
Elindult a regisztráció kedden a Kutatók éjszakája programjaira: aki időben jelentkezik, szeptember 28-án semmiről nem marad le – ígéri a magyarországi programokat szervező Tempus Közalapítvány.
Az amerikai Északnyugati Egyetem kutatói világrekordot döntöttek meg azzal a két szintetikus porózus anyaggal, amelyek fajlagos felülete minden eddiginél nagyobb; a most létrehozott kristály 1 grammjának teljes belső felülete másfél futballpályát tesz ki - számolt be róla a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál.
Magyar kutatóknak sikerült koponyán kívül elvégzett elektromos ingerléssel megállítani az epilepsziás rohamok egy bizonyos típusát állatkísérletekben, az eredményről az egyik legrangosabb amerikai folyóirat is beszámolt.
Jobban hozzá lehet férni a tudományos információkhoz a jövőben az EU-ban.
Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) kutatóinak egy újabb csoportja is bejelentette szerdán, hogy a többi részecske tömegéért felelős Higgs-bozon, az „isteni részecske” létezésére utaló erős bizonyítékokat talált.
A Magyar Bioetikai Egyesület és az ELTE BTK Filozófiai Intézete „Tudomány és etika: A bioetika aktuális kérdései" címmel nyilvános előadássorozatot szervez, melynek során kiváló hazai bioetikusok, illetve kutatók tartanak előadást a tudomány és az egészségügy etikai dilemmáiról.
A Facebook, az automatikus mobilinternet aktiválás, az iPhone 4S és Steve Jobs érdekelte legjobban a hvg.hu IT | Tudomány rovatának olvasóit októberben.
Osztrák kutatók felfedezése alapján egyetlen fehérjén múlik, hogy az emberi agy őssejtjei lényegesen több idegsejtet termelnek, mint az egér agyában lévők.
Van, aki úgy éli meg, hogy a Twitternek köszönheti a munkáját, a szerelmét és a lakását. Más pedig olyan programot használ, ami megakadályozza, hogy internetezzen, mert másként képtelen lenne megállni.
A technológia fejlődésével egyre nagyobb lehet a kísértés, hogy olyan dolgokat próbáljanak ki a tudósok, amelyeket eddig soha. A szigorú szabályok, etikai bizottságok azonban megkötik a kutatók kezét, így legalább az emberi faj biztonságban van. A Wired azonban legutóbbi számában eljátszott azzal a gondolattal, hová fejlődhetne a tudomány, ha nem ismernénk az akadályokat.