Mubarak egyre rosszabbul van?
A bukott egyiptomi elnök állítólag elutasította, hogy kezelésre külföldre utazzon.
A bukott egyiptomi elnök állítólag elutasította, hogy kezelésre külföldre utazzon.
Rendszerellenes tüntetések söpörtek végig hétfőn a Közel- és Közép-Kelet számos országán, néhány nappal azt követően, hogy Egyiptomban sikerült távozásra bírni Hoszni Mubarak államfőt.
Több ezer ellenzéki tüntetett hétfőn az iráni fővárosban az egyiptomi és tunéziai fejlemények támogatása céljából, de szemtanúk szerint a rendőrség és a biztonsági erők estére szétoszlatták őket. A megmozdulás során egy embert lelőttek - jelentette a Fars hírügynökség, a tüntetés szervezőit téve felelőssé az illető haláláért.
Több ezer egyiptomi közszolgálati munkavállaló tüntetett hétfőn Kairóban, fizetésemelést és jobb munkakörülményeket követelve.
A tilalom ellenére szombatra meghirdetett kormányellenes tüntetésre válaszul pénteken riadókészültségbe helyezték az algériai rendőrséget.
Egyes értesülések szerint egyes radikális beállítottságú fiatalok a palota ostromát tervezik. Az elnöki rezidenciát, amelyet minden oldalról szögesdrót vesz körül, a köztársasági gárda elitalakulata védi.
A Mubarak elnök által néhány nappal ezelőtt létrehozott bizottság szerint módosítani kellene többek közt az elnökválasztási jelöltállítás nagyon szigorú feltételeit, azt, hogy nincs korlátozva az elnökök újraválaszthatósága.
A rendőrkapitányság épületére támadtak szombaton tüntetők egy tunéziai városban, aminek hatására a rendőrök először figyelmeztető lövéseket adtak le, majd miután ez hatástalan volt, tüzet nyitott a tüntetőkre. Lelőttek közülük négyet, további 17-et pedig megsebesítettek - jelentette az ország hivatalos hírügynöksége.
Közismert egyiptomi tévészerkesztő és műsorvezető nyilvános lemondása tiltakozásként a kormányzat beavatkozása ellen; külföldi tudósítók őrizetbe vétele a biztonsági erők részéről, vagy éppen bántalmazásuk huligánok révén; a pánarab médiaszolgáltatók és a nyugati tévék ostorozása a kormánytisztviselők által. A BBC csokorba gyűjtötte a kairói médiahelyzettel kapcsolatos különböző tényeket, majd feltette a kérdést: mindez vajon már Hoszni Mubarak egyiptomi elnök végnapjainak ómene?
A tüntetések és zavargások annyiban éreztetik hatásukat, hogy egyre kevesebb az üzemanyag, nincs internetkapcsolat, és a bankok zárva tartanak - mondták el a Vörös-tenger parti üdülőhelyen élő magyarok az MTI-nek a hétfőről keddre virradó éjszaka.
Az International Business Times szerint az arab világban futótűzként terjedő forradalmi láz akár Szíriára is átterjedhet. Bár Szíria gazdasági helyzete jóval kedvezőbb Egyiptoménál, a két ország politikai berendezkedése közt vészjóslóan sok a hasonlóság.
A legtöbb közel-keleti regionális tőzsdemutató esett a hétvégén, miután folytatódtak Egyiptomban a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő tüntetések.
Szemtanúk és sajtóértesülések szerint Londonban vannak Hoszni Mubarak egyiptomi elnök legközelebbi családtagjai, köztük fia és brit állampolgársággal is bíró felesége.
Az elmúlt két napban sem mondták le tömegesen egyiptomi tengerparti útjaikat a magyarok.
Rendőrök vertek meg és vettek őrizetbe diákokat vasárnap reggel Kartúm központjában - közölték szemtanúk, miután a szudáni fővárosban kormányellenes tüntetés kezdődött.
Szokatlan csend telepedett Kairóra szombat éjjel. A hadsereg egységei által ellenőrzés alá vont egyiptomi fővárosban ostromállapot alakult ki, a rendőrök eltűntek az utcákról, és a fosztogatóktól tartó helyi lakosok afféle önvédelmi brigádokat alakítva mindenhol maguk járőröztek.
Utcai összecsapások törtek ki több egyiptomi városban is a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő, több tízezres létszámú tüntetők és a rendőrség tagjai között. Házi őrizetbe helyezték az ellenzéki Mohammed el-Baradeit, a kormány az utcára rendelte a hadsereget, este hat és holnap reggel hét között pedig több nagyvárosban is kijárási tilalmat rendelt el.
A tunéziai átmeneti kormány külügyminisztere Kamel Mordzsane lemondott posztjáról. A lakosság napok óta tüntetéseken követeli, hogy a kabinetből távozzanak az elűzött Zin el-Abidin ben Ali elnök pártjának tagjai.
Hétfőre virradóan is folytatódtak a tüntetések Tunéziában a közelmúltban megdöntött rezsim bukott politikusaiból alakult ideiglenes kormány ellen.
A rendőrség pénteken könnygázt vetett be Tuniszban, és lövések is hallatszottak a tekintélyuralmi rendszer elleni tüntetés helyszínén. Az elnök bejelentette, hogy meneszti a teljes kormányt, a tüntetők azonban azt akarják, hogy ő maga mondjon le. Zin el-Abidin ben Ali államfő erre válaszul rendkívüli állapotot hirdetett ki.