szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Utcai összecsapások törtek ki több egyiptomi városban is a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő, több tízezres létszámú tüntetők és a rendőrség tagjai között. Házi őrizetbe helyezték az ellenzéki Mohammed el-Baradeit, a kormány az utcára rendelte a hadsereget, este hat és holnap reggel hét között pedig több nagyvárosban is kijárási tilalmat rendelt el.

Több halálos áldozata is lehet azoknak az utcai összecsapásoknak, amelyek több egyiptomi városban azután törtek ki, hogy a rendőrség oszlatni kezdte a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő demonstrálókat. Kairóban, ahol egyes hírek szerint legalább hetvenezren vonultak az utcára, a beszámolók szerint három ember is életét veszthette, amikor túl közel kerültek a gumilövedékekkel tüzelő rendőrökhoz. De tüntetnek Alexandriában és Szuez városában is, ahol a CNN jelentése szerint 15 ezer rendőr vonult fel az utcákon és vetett be könnygázt a tüntetők ellen.

Hat órától reggel hétig kijárási tilalmat rendeltek el Kairóban, Alexandriában és Szuezben is a középületek védelme érdekében - jelentette az egyiptomi állami televízió. A tüntetők Kairóban felgyújtottak két rendőrőrsöt, Alexandriában pedig a helyi kormányzó székházát. Az Al-Dzsazíra beszámolója szerint füst száll fel Kairó belvárosában, ahol feltehetően a Nemzeti Demokrata Párt székháza lobbanhatott lángra. A városban hangos robbanásokat hallani, a brit Sky News élő adásában látni, ahogy egy épület nagy lánggal ég, ileltve hogy a hat órakor életbe lépett kijárási tilalom ellenére továbbra is hatalmas tömeg lepi el az utcákat. A kormány az utcára rendelte a hadsereget is, Kairóban tankok jelentek meg - írta a BBC.

MTI/EPA

Házi őrizetbe helyezték Mohammed el-Baradei Nobel-békedíjas politikust, aki péntek délután csatlakozott egy békés tüntetéshez Kairóban. Ezt megelőzően rendőrök egy időre feltartóztatták, nem engedték, hogy a péntek déli ima után kilépjen egy mecsetből Kairó Giza nevű kerületében. Emiatt Baradei hívei kövekkel dobálták meg a rendőröket, akik válaszul vízágyúkat vetettek be. Baradei kairói házát rendőrök vették körül, s a tüntetésről hazatérő politikussal közölték, hogy nem hagyhatja el otthonát. Baradei csütörtök éjjel tért vissza Bécsből Egyiptomba, és kijelentette, hogy kész a rendszer megváltoztatását követelők élére állni.

Eközben a parlament alsóháza külügyi bizottságának elnöke felszólította Hoszni Mubarak államfőt: indítson "példátlan reformokat", hogy elkerülje egy "forradalom" kirobbanását. Musztafa el-Fekki az al-Dzsazíra hírtelevízióinak adott nyilatkozatában pénteken kijelentette, hogy a világon sehol sem képesek véget vetni a forradalomnak rendfenntartó erők. "A biztonsági erő önmagában nem elegendő, maga az elnök az egyetlen, aki véget tud vetni ezeknek az eseményeknek" - mondta a politikus, reformokra szólítva fel Mubarakot.

Az amerikai külügyminisztérium szerint az egyiptomi események "mély aggodalomra" adnak okot, és a tárca arra kéri a kairói vezetést, hogy engedjen teret a békés tüntetéseknek és kezdje meg a szükséges reformokat. Szintén a reformok elindítását kérte a Mubarak-rezsimtől Nagy-Britannia külügyminisztere, William Hague - közölte a BBC.

Mohammed el-Baradei a tüntetők között
MTI/EPA

A pénteki tüntetések előtt, csütörtök éjszaka "lekapcsolták" az internetet az országban, éjfél óta megbénultak a legfontosabb közösségi hálózatok, a Facebook és a Twitter, és nem működik a BlackBerry üzenethálózata sem. Az internetszolgáltatás felfüggesztésével a Mubarak-rezsim a tüntetések előkészületeit szerette volna megnehezíteni, de a terv nem jött be. A több mint 30 éve hatalmon lévő Mubarak ellen eddig nem látott méretű tiltakozás indult el. A rendőrség korábban a helyszínről tudósító újságírók mellett még a turisták egy részétől is emgpróbálták lefoglalni a kamerákat és fényképezőgépeket - írta a CNN.

Az egyiptomi tüntetésekkel egyidőben hozzávetőleg 1500 tüntető vonult az utcára Jordánia fővárosában, Ammanban, ahol szintén a hosszú ideje hatalomban lévő rezsim távozását követelték. Az észak-afrikai országokban lezajlott tüntetések hullámát a tunéziai demonstrációk indították el, amelyek eredményeképpen a pozícióját a 80-as évek óta tartó Ben Ali elnök elmenekült az országból. A tunéziai tüntetések pénteken is folytatódtak, a rohamrendőrség könnygázt vetett be a tuniszi kormányszékház előtt összegyűlt tüntetők ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!