szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rendszerellenes tüntetések söpörtek végig hétfőn a Közel- és Közép-Kelet számos országán, néhány nappal azt követően, hogy Egyiptomban sikerült távozásra bírni Hoszni Mubarak államfőt.

A legjelentősebb megmozdulás Jemenben volt, ahol politikai reformokat és Ali Abdullah Szaleh Amerika-barát elnök távozását követelték a tüntetők ezrei. A főként egyetemistákból és jogvédőkből álló tömeget és ellentáborát a rendőrség tartotta egy darabig biztonságos távolságra egymástól, de azután a kormány több száz híve megrohamozta a tüntetőket, és beszorította őket a szanaai egyetem területére, amelynek kapuját bezárták. Legalább tizenheten megsebesültek az összetűzésekben, de súlyos sérülésről nem érkezett jelentés. Az utóbbi négy napban folyamatosak voltak az összecsapások Szanaában. Elemzők szerint Jemenben a helyzet még nem jutott el az egyiptomi típusú lázadásig, és az események lassabb, de véresebb kifejlete valószínű az állig felfegyverzett országban, ahol erősek a törzsi kötelékek.

Iránban több ezer ellenzéki indult meg hétfőn kora délután a főváros egyik központi tere felé az egyiptomi és tunéziai fejlemények támogatása céljából, de szemtanúk szerint a rendőrség és a biztonsági erők megpróbálták útjukat állni. A reformista ellenzék jelentősebb számban 2009 decemberében vonult utoljára utcára, akkor nyolcan vesztették életüket a biztonsági erőkkel vívott összecsapásokban. Szemtanúk elmondása szerint az ellenzékiek egy széles sugárúton tartottak a Teherán központjában található Azadi (Szabadság) tér felé, amely a tüntetők egyik hagyományos gyülekezési helyének számít. Több száz rendőrt vezényeltek ki a helyszínre, akik könnygázzal próbálták feloszlatni a tömeget. Az ország más részein is gyűléseket tartottak az ellenzékiek, Iszfahán városában szemtanúk szerint több százan vonultak utcára. Mir Hoszein Muszavi és Mehdi Karubi ellenzéki vezetők egy héttel ezelőtt kértek engedélyt a tunéziai és az egyiptomi felkelést támogató hétfői gyűlésekre, de a hatóságok betiltottak minden demonstrációt, attól tartva, hogy kormányellenes megmozdulásba csap át a szimpátiatüntetés. 

Kisebb összetűzések voltak rendőrök és síita lakosok között két bahreini faluban hétfőn, miközben a perzsa-öbölbeli arab királyságban a biztonsági erők megerősített intézkedésekkel várták az ellenzékiek által délutánra a fővárosba tervezett jelentősebb tüntetéseket. Rendőrségi helikopterek köröztek reggel a főváros, Manama fölött, és a hatóságok megerősítették a rendőri jelenlétet a síiták lakta falvakban. Az éjszaka és hétfő reggel két síita faluban volt összetűzés lakosok és rendőrök között, és ezekben 14 ember megsebesült. A tüntetők követelték a bebörtönzött síita ellenzékiek szabadon bocsátását. A rendőrök könnygázzal és gumilövedékekkel kergették szét a tömeget. A többségükben síiták lakta szigetországban szunnita az uralkodó család. A síiták azzal vádolják a szunnita elitet, hogy hátrányosan megkülönbözteti őket. A király, Hamad bin Isza al-Kalifa sejk néhány órával Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteki lemondása előtt bejelentette, hogy az országban minden család 2700 dollárnak megfelelő, egyszeri juttatást kap.

A közszolgáltatások hiányosságai és a korrupció miatt tüntettek hétfőn az iraki főváros, Bagdad központjában több százan, kormányzati reformokat és munkahelyeket is követelve. Irakban a háború pusztításai, az ENSZ-szankciók és a korrupció miatt rendszeres az áram- és vízhiány. Az iraki gyűlések ugyan kisebbek voltak a többi közel-keleti országban szervezetetteknél, de a szervezők egy sokkal nagyobb eseményt ígérnek február 25-re. 

Napokon belül feloldják Algériában a 19 éve bevezetett rendkívüli állapotot - erősítette meg Murad Medelci algériai külügyminiszter hétfőn, az Europe 1 francia rádiónak adott interjúban. Medelci az uralkodó rendszer megváltozását követelő algériai tüntetéseket csupán egy kisebbség megmozdulásainak nevezte. "Algéria nem Tunézia és nem Egyiptom" - mondta Medelci. "A szombati és a két héttel ezelőtti felvonulások megmutatták, hogy ezek a megmozdulások csupán egy kisebbség megmozdulásai" - fejtette ki az algériai diplomácia vezetője. Szombaton körülbelül 2000 ember tüntetett Algír központjában változásokat követelve, és az ellenzéki csoportok szerint minden hétvégén az utcára vonulnak, ameddig le nem váltják a kormányt. A szombati demonstrációt mintegy 30 ezer rendőr felügyelte, s többeket őrizetbe vettek. A Reuters brit hírügynökség szerint a tunéziai és az egyiptomi események miatt az algíri kormányra nehezedő nyomás hozzájárulhatott ahhoz a döntéshez, hogy hamarosan megszüntetik a rendkívüli állapotot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!