Vitézy Dávid: Szerintem vége van
Az újraszámlálás után Vitézy Dávid és Karácsony Gergely a Telexnek kommentálta az eredményeket.
Az újraszámlálás után Vitézy Dávid és Karácsony Gergely a Telexnek kommentálta az eredményeket.
A győztes mindent visz, a vesztesekre adott szavazatok hatalmas tömege pedig nem ér semmit. A kisebbség minden választókerületben és az egész országban ki van semmizve. Vélemény.
Megúszta a szédítő pofont Emmanuel Macron, de helyette rengeteg tasli és koki kísérheti elnöksége hátralévő három évét: a szélsőjobboldali áttörést sikerült megúszni, cserébe a nemzetközi vezér szerepében sem tetszeleghet tovább Franciaország köztársasági elnöke. Közéleti podcastunkban összefoglaltuk a francia nemzetgyűlési választás legfontosabb tanulságait.
Júniusban még Filvig Géza, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte a polgármester-választást Kalocsán, ám két szavazókörben meg kellett ismételni a voksolást. Ezúttal 166 szavazattal kikapott a Kalo Lokálpatrióta Egyesület jelöltjétől, Bagó Zoltántól.
A választásra jogosultak 26,63 százaléka adta le vasárnap délig a szavazatát a francia nemzetgyűlési választások második fordulójában, ami csaknem egy százalékponttal magasabb az első fordulós részvételnél – közölte a francia belügyminisztérium.
Keir Starmer lett az Egyesült Királyság új miniszterelnöke a csütörtöki parlamenti választás után, amelyen a Munkáspárt kisöpörte a torykat. A Konzervatívok koncait egy radikális és egy liberális erő falta fel, teljes sorcsere jöhet a volt kormánypártban. Búcsúzunk egy sor ismert arctól, és üdvözlünk régi-újakat. Kiszámítható, mégis meglepő eredményt hoztak a brit alsóházi választások.
A várakozásoknak megfelelő eredmény rajzolódik ki a hagyományosan pontos exit pollokból: a Konzervatív Párt megsemmisült, Keir Starmer kényelmes, 170 képviselős többséggel kormányozhat.
A politikus egyenlőségjelet tett a független és a kormánysajtó közé, majd posztja végén azt írta, hogy akinek nem inge, nem veszi magára.
A kenyai származású nő mindössze egy szavazattal győzte le Németh Miklóst. Szerinte Pócsmegyeren nincs értelme a pártpolitikának.
Mi a politika? Hogyan működnek a választások, a többpártrendszer? Miért kerülhet valaki politikai okokból börtönbe? Mit tehetünk, ha nem értünk egyet a hatalommal? A felfokozott kampányidőszakban és a választások utáni intenzív közéleti pezsgésben sok szülő eszköztelennek találhatta magát, amikor a világra kíváncsi gyereke a politikáról kérdezősködött. A gyerekek mindent érteni szeretnének, és mindenről rengeteg kérdésük van. Sokszor azonban nehéz választ adni, és felnőttként arra is rádöbbenhetünk, hogy mi magunk sem látjuk át maradéktalanul azt, amit a kicsik firtatnak. Ezért összegyűjtöttünk néhány kiváló könyvet, amely a legkisebbektől a kamaszokig nagy segítséget nyújthat a közéletben való eligazodásban.
A két helyben induló jelölt között 12 szavazat volt a különbség a fideszes javára, a független viszont visszásságokat talált.
1906-ban 156 főt küldtek a 650 fős alsóházba, ez máig a párt legrosszabb eredményének számít. Most egy felmérés szerint 115-re számíthatnak.
Sóskúton, Bátonyterenyén és Fóton bukott a kormány embere, igaz, utóbbin csak úgy, hogy el sem indult. A többi olyan településen, ahová az elmúlt években akkuipari beruházás érkezett, maradtak a fideszes támogatású vezetők.
Többen kiugráltak a Fideszből, a kormánypárt rájuk indult, mégis nyerni tudtak.
68 emberből 30-an szereztek tisztséget, akiknek jelentős része már az előző ciklusban is viselt politikai tisztséget.
Vasárnap közel négy és fél millió választópolgár adta le a szavazatát az európai parlamenti és az önkormányzati választásokon. Fotósaink a reggeli urnanyitástól az esti urnazárásig járták az országot, majd a hajnalba nyúló eredményzárókra is ellátogattak, hogy megörökítsék a legemlékezetesebb pillanatokat. A képeik közül válogattunk.
Dupla választásra ébredt az ország vasárnap reggel: vasárnap dőlt el, kiket delegál Magyarország az Európai Parlamentbe a következő öt évre, az önkormányzati választáson pedig a polgármesterek személyéről döntöttünk, valamint arról, hogyan állnak össze a képviselőtestületek és megyei közgyűlések. A szavazókörökben reggel 6-tól az este 7-es urnazárásig lehetett voksolni, mi pedig folyamatosan frissülő cikkünkben követtük az eseményeket percről percre.