Tüntettek a vörösiszapos ítélet miatt Veszprémben
Mintegy ötven ember tüntetett csütörtökön Veszprémben a törvényszék épülete előtt a vörösiszapperben hozott elsőfokú ítélet miatt.
Mintegy ötven ember tüntetett csütörtökön Veszprémben a törvényszék épülete előtt a vörösiszapperben hozott elsőfokú ítélet miatt.
A Veszprémi Törvényszék épülete előtt csütörtökön délután 4 órakor tartják tiltakozó megmozdulásukat a vörösiszap-katasztrófa károsultjai, az érintett települések lakói, akik a bíróság elsőfokú, az ügy összes vádlottját felmentő ítélete miatt tüntetnek – értesült a Magyar Idők.
Úgy látszik, nem volt elég az idősebb bírói nemzedék eltávolítása, a végül megbukott, de egy darabig alkalmazott ügyáthelyezési jog és egy sor más óvintézkedés, a Fidesznek még mindig túl függetlenek a bíróságok.
Az ítéletet kihirdető Veszprémi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezetője szerint az eljáró bíróság soha sehol nem állította azt, hogy a vörösiszap-katasztrófa egy természeti katasztrófa lett volna, a tudósítások nem tájékoztatták megfelelően a közvéleményt a perről, ahol első fokon mindenkit felmentettek, de a büntetőügyben büntetőjogi felelősség személyre bontva felmerült.
A Veszprémi Törvényszék első fokon felmentette a vörösiszapper mind a tizenöt vádlottját a halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, a gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése vádja alól. A törvényszék szerint a katasztrófa oka "altalaj eredetű stabilitásvesztés" volt.
15 ember, a Mal zrt. vezetői és több alkalmazottja ügyében hozhat ma ítéletet a Veszprémi Törvényszék. A büntetőper 2012 szeptembere óta húzódik.
Öt év után, decemberben születhet elsőfokú ítélet a 10 halálos áldozatot követelő és száznál több súlyos sérülést okozó vörösiszap-áradat miatt indult büntetőperben. A kártérítési perek is sorra zárulnak le.
Míg a város sorra valósított meg fejlesztéseket, az emberek azért zúgolódnak, mert úgy érzik, nem volt igazságos a kárpótlás. Öt évvel az ajkai zagytározó katasztrófáját követően a legnagyobb érintett településen, Devecseren jártunk, ahol emlékmű-, valamint focipálya-avatással készültek az évfordulóra. 2010 óta a település közel tíz százaléka elvándorolt és lett egy jobbikos polgármester.
Kollányi Péter többszörös díjnyertes fotográfus Memento című albumát a vörösiszap-katasztrófa ötödik évfordulója alkalmából jelenteti meg a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ.
Átfogó kutatás jelent meg a vörösiszap-katasztrófa társadalmi hatásairól, arról, hogy élnek több évvel a tragédia után a helyiek. Bár sok minden nagyon jól alakult, és korábban soha nem látott módon fogtak össze a magyarok, a három elöntött településen azóta sem állt helyre a rend. A tragédia csak rontott a munkanélküliségen, a helyiek hiányolják a rendszeres szűrővizsgálatokat, és a többség azt mondta: rosszabbul él a katasztrófa óta. Abcúg a hvg.hu-n.
A tapolcai időközi választásra készült IKSZ-es szórólappal nem volt problémája a Kúriának, a Fidesz Pad Ferenc-ellenes, fejfás videóját azonban valótlan tényállítás miatt jogsértőnek találta a bíróság.
Tízmillió forint eltűnt a vörösiszap-katasztrófára a diákok által összeadott adományokból.
A tragédiáról a helyszínen és a pártok központjaiban is megemlékeztek.
Nyolc vevőjelölt jelentkezett a Mal Zrt. megvételére, ám közülük csak egy vásárolná meg a vállalkozás nagy részét. A céget nettó 17 milliárd forintért hirdették meg.
Egyben, nettó 17 milliárd forintért akarja eladni az állam a Mal Zrt., a 2010-es devecseri vörösiszap-katasztrófát okozó cég megmaradt vagyontárgyait.