Ma megtudjuk, mekkora a kormányzati szektor adóssága
A kormányzati szektor első negyedéves adatait publikálja ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kormányzati szektor első negyedéves adatait publikálja ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az államadósság devizaszerkezetének javítására szolgáló számlanyitási lehetőséget hozott létre pénteken az Országgyűlés a legalább ötmillió forintot befektetni szándékozó magánszemélyeknek.
Súlyos kérdőjeleket vet fel a kormány új terve, melynek hivatalos célja az, hogy a devizaadósságot egy speciális befektetési formával csökkentse. A Stabilitás Megtakarítási Számla és a hozzá kapcsolódó állampapír-vásárlási program akár folyamatos pénzmosodává is válhat a külföldön bejegyzett offshore hátterű cégeknek. Ugyanakkor a mégoly kedvező kondíciók dacára korántsem biztos, hogy sokan csatlakoznak az ajánlathoz. A változó jogszabályi környezet Magyarországon ugyanis elég riasztó.
Tízezreket küldenek el a közszférából, a munkanélkülisági ráta meghaladja a 27 százalékot, a nyugdíjakat megvágják és az állami vagyont privatizálják – aligha gondolná ez alapján bárki, hogy Görögországban trendforduló lenne. Márpedig a görög gazdaság visszaesése idén megállhat, az országba térnek vissza a külföldi befektetők és a munkaerőpiac is életjeleket mutat. Görögország elérte a gödör alját?
Nem az a lényeg, hogy mennyi az adósság, hanem az, hogy ne a külföldieknek tartozzunk. Egy brüsszeli kutató szerint legalábbis ez az igazán fontos.
Amennyiben Szlovákia el akarta volna kerülni a drasztikus adósságemelkedést, hasonlóan szigorú gazdaságpolitikát kellett volna folytatnia, mint Magyarországnak – írja az Új Szó.
Az MSZP szerint ha a kormány nulla forinttal indítja el az egyéni nyugdíjszámlákat az állami rendszerben, akkor beismeri, hogy "meglopta az embereket".
A forint erősödését követve jelentősen csökkent az elmúlt kereskedési héten a londoni piacon a magyar szuverén törlesztéskockázat fedezetére szolgáló származékos befektetési konstrukciók árazása, amely a hónap elején még idei eddigi csúcspontján járt.
Súlyos gondban van Szlovénia, délnyugati szomszédunknak már ezen a héten sem sikerült eladnia elegendő állampapírt, a jövő heti állampapír-aukció pedig igazi teszt lesz. Ha azon sem sikerül elegendő pénzt összeszedni, akkor a kis eurózóna-tagállam szinte biztosan nem tud júniusban hitelezőinek törleszteni, így jöhet az uniós mentőcsomag.
Ukrajna további 2,5 milliárd dollár értékben tervez eladni adósságpapírt év végéig – mondta Halina Pakancsuk, az ukrán pénzügyminisztérium nemzetközi politikáért felelős vezetője.
Magyarország külső egyensúlya javult, az államadósság és a háztartások eladósodottsága csökkent, de továbbra is magas az Európai Bizottság szerint, amely úgy véli, hogy az adósságállomány és az alacsony növekedési kilátás miatt az ország továbbra is sérülékeny, ezért a pénzügyi konszolidáció folytatását, az adórendszer felülvizsgálatát, illetve a különadók mértékének csökkentését javasolják.
Argentína valószínűleg hamarosan technikai értelemben újra fizetésképtelennek minősül, bekövetkezik az államcsőd, így megismétlődhet a 2001-es szcenárió. Ez azonban nem jelent túl sokat, mivel a befektetők gyakorlatilag eddig sem tekintettek másként a latin-amerikai országra. Az ország az évtizedek óta maga előtt görgetett hatalmas adósságot nyögi, amit unortodox gazdaságpolitikai megoldások és a Falkland-háború örökségét fűtő kormányzati retorika is súlyosbít.