Politikai kérdés, hogy Brüsszel szorításában maradunk-e
Politikai kérdés, hogy kikerülünk-e a túlzottdeficit-eljárás alól, de ősszel még erre is lehet esély.
Politikai kérdés, hogy kikerülünk-e a túlzottdeficit-eljárás alól, de ősszel még erre is lehet esély.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbb 2008-ban vásárolt magyar államkötvényt a másodpiacon, de figyelemmel kíséri az állampapírpiac, valamint a bankrendszer likviditásának helyzetét, és kivételes esetben kész beavatkozni a hazai értékpapírpiacon - írta Matolcsy György jegybankelnök Volner János (Jobbik) országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában.
Korábban többször felvetődött, hogy januárban egy nagy vásárló lehetett a Prémium Euró Magyar Államkötvény (Pemák) piacán, hiszen néhány nap alatt több százmillió eurónyi fogyott a papírból – idézi fel a Napi Gazdaság, amely piaci pletykákra hivatkozva azt írja, az egyik nagy hazai cég lehetett a vevő.
Súlyos gondban van Szlovénia, délnyugati szomszédunknak már ezen a héten sem sikerült eladnia elegendő állampapírt, a jövő heti állampapír-aukció pedig igazi teszt lesz. Ha azon sem sikerül elegendő pénzt összeszedni, akkor a kis eurózóna-tagállam szinte biztosan nem tud júniusban hitelezőinek törleszteni, így jöhet az uniós mentőcsomag.
A ciprusi helyzet eszkalálódása után mind többet hallani arról, hogy Szlovénia, netalán Szlovákia lehet a következő eurózónás tagállam, mely uniós mentőcsomagra szorulhat. A két 2004-ben az EU-hoz csatlakozott uniós tagállam eddig a régió éltanulóinak számított. Kell-e attól tartani, hogy újabb Ciprusok bukkannak fel, ezúttal Magyarország határán?
Főként az új jegybanki vezetés monetáris politikája körüli bizonytalanság miatt egyre masszívabb spekuláció bontakozik ki a hosszú lejáratú magyar állampapírokkal szemben. Matolcsy élezi a nemzetközi helyzetet. Megnéztük, mennyire.
Múlt héten az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke, Rogán Antal teljes titokban Moszkvában tárgyalt. Sajtóhírek szerint az oroszországi látogatásán szó esett arról, hogy a magyar jegybank a devizatartalék egy részét rubelre váltaná, ezzel csökkentve az MNB kamatkiadásait. A hvg.hu-nak nyilatkozó elemzők szerint a lépés igencsak kockázatos, mivel hazánk külső finanszírozási kötelezettségei döntően euróban vannak. Az orosz állampapírok minősítése pedig épphogy még a befektetésre ajánlott kategóriába tartozik.