Elmondták a japánok, miért zuhant a Holdba a szondájuk
Az indulás előtti utolsó pillanatban módosították a landolás helyét, az új helyszín feltehetően sok volt a Hatuko-R fedélzeti szoftverének.
Az indulás előtti utolsó pillanatban módosították a landolás helyét, az új helyszín feltehetően sok volt a Hatuko-R fedélzeti szoftverének.
A kanadai CHIME rádióteleszkóp 2019 és 2021 között rögzített adatait átvizsgálva arra jutottak a tudósok, hogy sokkal több lehet az ismétlődő gyors rádiókitörés a világűrben, mint azt eddig gondolták.
Még csak a beüzemelés első időszakán van túl a a Daniel K. Inouye nevét viselő napteleszkóp, de máris gyönyörű felvételeket készített a központi csillagunkról.
Lyukat ütött a mennyezeten és belefúródott a padlóba az a meteorit, ami május elején talált el egy házat New Jersey egyik külvárosában. Az objektum még meleg volt, amikor a ház tulajdonosai megtalálták az egyik hálószobában.
Kína egy olyan űrrepülőgépet tesztelhetett az elmúlt hónapokban, amit kutatási és katonai célokra is fel lehet használni. Ami biztos: sokáig volt az űrben, és nem árulják el róla, mit csinált. Amerikai szakértők szolgálnak néhány adalékkal a kérdés megfejtéséhez.
Már több évtizeddel ezelőtt felmerült, hogy érdemes lenne férfiak helyett nőket küldeni a világűrbe, elsősorban a hölgyek alacsonyabb testsúlya és oxigénfelhasználása miatt. Bár a felvetés logikusnak tűnt, nem győzte meg a NASA-t, de más országok űrkutatási szervezeteit sem. 2000-ben viszont ismét előkerült az ötlet, elsősorban a Mars-utazással kapcsolatban. Geoffrey Landis amerikai repülőgépmérnök egyenesen azt javasolta, hogy egy ilyen űrmissziót teljes egészében női legénységgel teljesítsenek. Nemrégiben komoly megerősítést kapott a mérnök.
Még 2022 decemberében indult útnak az a miniatűr műhold, amely a tervek szerint a Hold déli pólusánál kutatott volna vízjég után. Az űrszonda azonban irányíthatatlanná vált.
Az Európai Űrügynökség Juice nevű űrszondáján nem nyílt ki a RIME nevű műszer. Enélkül is tudna dolgozni, de okosabb a szerkezettel, melynek javítására a mérnököknek néhány hét alatt sikerült megoldást találniuk.
A NASA most először vizsgált meg közelebbről egy olyan üstököst, amely a Mars és a Jupiter közötti kisbolygóövben helyezkedik el. A 238P/Read rögtön egy kérdést is felvetett.
A Naprendszerben szálló por mindenre rátelepszik, ami abból a szempontból mindenképp jó hír, hogy segíti a kutatókat abban, hogy meghatározzák egy égitest korát. Most a Szaturnusz gyűrűin volt a sor.
Minden eddig ismert szupernóva elhalványul a robbanás mellett, amely nagyjából 8 milliárd éve történt és a fénye csak nemrég ért el hozzánk. És még mindig érkezik.
A TW Hydrae nevű csillag még nincs 10 millió éves. Gyűrűként kering körülötte a por és a gáz, ebben a térben két születőben lévő bolygó is megbújhat. De lehet, hogy három.
A svájci ClearSpace és a francia Arianespace együttműködési megállapodást írt alá, így már biztos, hogy az európai vállalat segítségével jut majd az űrbe az első európai űrszemét-eltakarító projekt.
Kína semmilyen információt nem osztott meg eddig arról az űreszközről, ami hétfőn tért vissza majdnem egy éven át tartó küldetéséről. Az amerikaiak szerint az amerikai légierő X-37B gépéhez hasonlót szeretne a kínai kormány.
Az amerikai Massachusettsi Műszaki Intézet kutatói egy 12 000 fényévre lévő csillag felragyogására lettek figyelmesek. Kiderült, nem a szokásos kitörésről van szó.
A NASA marsi helikoptere már 51-szer repült a vörös bolygó légkörében, ezzel abszolút rekorder. Az újabb emelkedés során egy fotót is készített a tájról.
Műholdas felvételek mutatják meg, mi lehet a kémballon utáni szintugrása a kínai hírszerzés mérnökeinek.
Bár Oroszország egy éve még arról beszélt, hogy elhagyja a Nemzetközi Űrállomást és sajátot épít, a jelek szerint ez az évtized második feléig biztosan nem fog bekövetkezni.
Az amerikai Berkeley Egyetem két tudósa kiszámolta, milyen messze jutottak eddig a NASA űrszondái által sugárzott jelek, és azokra mikor érkezhet válasz az idegen civilizációktól.
Soha nem sikerült még ritkaföldfémet kimutatni egyetlen exobolygó légkörében sem, úgy tűnik azonban, hogy egy új svéd módszernek köszönhetően most már ez is lehetségessé vált.