szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína egy olyan űrrepülőgépet tesztelhetett az elmúlt hónapokban, amit kutatási és katonai célokra is fel lehet használni. Ami biztos: sokáig volt az űrben, és nem árulják el róla, mit csinált. Amerikai szakértők szolgálnak néhány adalékkal a kérdés megfejtéséhez.

Május elején tért vissza a Földre az a kínai kísérleti űreszköz, ami 276 napon át keringett a bolygónk körül. A kínai állami hírügynökség annyit írt a szerkezetről, hogy az ország nagy áttörésként tekint rá az újrahasznosítható űreszközök tekintetében. A szerkezetet nagy titkolózás övezi, többet nem lehet tudni róla.

A repülőgépekkel foglalkozó amerikai mérnökök a rendelkezésre álló információmorzsákból megpróbálták összerakni a képet. A Nature magazinban megjelent cikk szerint ha valóban az újrahasznosíthatásról szól a fáma, akkor az Egyesült Államok – azon belül a Boeing, a SpaceX és a NASA – mellett Kína lehet az egyetlen, ami újrafelhasználható űreszközt indított útnak, majd azzal sikeresen vissza is tért a Földre. (Ez a megoldás jelentősen csökkenti az űrkiadás költségeit, a drágább tervezés és megépítés után ugyanis ezek az eszközök jóval kevesebbe kerülnek, mint egy egyszer használatos technológia.)

Kína felküldött egy űreszközt, de nem tudni, hogy mi a célja vele

A titokzatos űreszköz az amerikai X-37B-hez hasonló kémrepülőgép lehet.

Kevin Pollpeter, a Center for Naval Analyses elemzőcég szakértője szerint egy olyan űreszközt fejleszthet Kína, mint az amerikai X-37B, ami éveken át is képes egyhuzamban repülni. Legutóbb tavaly landolt, méghozzá egy rekordhosszú, 908 napos küldetés végén.

Mivel a kínai eszközt egy Csang-cseng–2F (Hosszú menetelés–2F) típusú rakétával indították útnak, valószínűleg 5-8 tonnát nyomhat. (A rakéta maximális teherbírása 8,4 tonna.) Ez arra enged következtetni, hogy a kínai űrjármű kisebb, mint az említett amerikai űrsikló.

777 napja egyhuzamban repül az amerikaiak titkos repülője

Az X-37B jelű repülő alacsony Föld körüli pályán végez ismeretlen célú kísérleteket, például a NASA-nak is.

Bár a mérete miatt legénység valószínűleg nem utazhat a fedélzetén, a Nature által megszólaltatott amerikai szakértők úgy vélik, a későbbiekben nagyobb kiadásban is tesztelheti majd Kína.

A Nature beszámolója szerint a kínai eszköz valószínűleg rakományt is tud magával vinni az űrbe. 2022 októberében egy olyan objektumot észleltek, amit a szerkezet bocsátott ki magából. Ez később eltűnt, majd újra megjelent, amiből arra lehet következtetni, hogy valószínűleg a műholdak elfogására – esetleg karbantartására – is képes űrrepülőről lehet szó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!