szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Massachusettsi Műszaki Intézet kutatói egy 12 000 fényévre lévő csillag felragyogására lettek figyelmesek. Kiderült, nem a szokásos kitörésről van szó.

Amikor egy csillag elégeti az összes benne lévő hidrogént, az égitest átalakul. Először kisebb lesz, majd miután beindult a hélium fúziója, a mérete a sokszorosára növekszik – ekkor válik vörös óriássá.

Ha ez lejátszódik, a csillag elnyeli a hozzá legközelebb lévő bolygókat. Bár ez a folyamat régóta ismert, megfigyelni még nem volt lehetőség. Egészen mostanáig.

Az IFLScience beszámolója szerint a Massachusettsi Technológiai Intézet (Massachusetts Institute of Technology, MIT) tudósai egy vörös óriás kitörését észlelték a Sas csillagképben. A 12 ezer fényévre lévő égitest 10 nap leforgása alatt a korábbihoz képest 100 000-szer fényesebb lett, mielőtt újra halványodni kezdett.

A felvillanást egy hosszabb ideig tartó jel követte, mindezekből pedig arra következtetnek a tudósok, hogy a csillag elemésztett egy közelében lévő bolygót.

Sikerült a lehetetlen: miniatűr napkitörést hoztak létre egy laboratóriumban

Szeretnék jobban megérteni a fizikusok, milyen mechanizmusok miatt alakul ki egy napkitörés. Hogy ezt tanulmányozni tudják, laboratóriumi keretek között alkották meg ennek miniatűr változatát.

Kishalay De, az MIT tudósa szerint ez a végső pillanata volt az egész folyamatnak, és a világon először sikerült ezt elkapni. Az erről szóló publikáció a Nature-ben jelent meg.

Hasonló kitörést tapasztalni egyébként a kettős csillagrendszereknél is, ezért a tudósok alaposabban megvizsgálták, mi történhetett 12 000 fényévnyire tőlünk. Az űrbe kilökődött anyagból arra a következtetésre jutottak, hogy mindezt egy bolygóval való találkozás okozta. Az objektum akkora lehetett, mint a Jupiter, és spirális pályán került egyre közelebb hozzá.

A megfigyelés azért is érdekes, mert nagyjából 4-5 milliárd év múlva a Nap is hasonló átalakuláson megy majd keresztül, vagyis vörös óriássá válik. Ekkor a Naprendszer belső bolygói, vagyis a Merkúr, a Vénusz, a Mars és a Föld is meg fognak semmisülni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!