szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden eddig ismert szupernóva elhalványul a robbanás mellett, amely nagyjából 8 milliárd éve történt és a fénye csak nemrég ért el hozzánk. És még mindig érkezik.

A brit Southamptoni Egyetem csillagászai által vezetett nemzetközi kutatócsoport egy olyan nagy erejű robbanást figyelt meg, amely tízszer fényesebb volt, mint bármely eddig detektált szupernóva. (A szupernóva a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, melynek során a csillag fényessége – néhány hónapon keresztül – egy átlagos galaxiséval vetekszik.)

A kutatást vezető Philip Wiseman, a Southamptoni Egyetem csillagásza elmondta, hogy a robbanás fénye egy évig észrevétlen maradt, de azóta fokozatosan egyre intenzívebbé vált. Csak akkor mérték fel a robbanás elképesztő méreteit, amikor a további megfigyelések során meghatározták a távolságát.

A becslések szerint a tűzgömb százszor akkora, mint a Naprendszer, és a fénye a Nap fényességének kétezer milliárdszorosa. A kutatók becslése szerint

három év alatt ez az esemény mintegy százszor annyi energiát szabadított fel, mint amennyit a Nap tízmilliárd éves élettartama alatt fog.

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban bemutatott, AT2021lwx elnevezésű robbanást a csillagászok szerint egy hatalmas, a Napnál valószínűleg több ezerszer nagyobb gázfelhő okozta, amelyet egy szupermasszív fekete lyuk nyelt el. A gázfelhő feltehetően abból a „fánkból” származhatott, amely jellemzően a fekete lyukakat veszi körül. Arra azonban a tudósok nem találtak még pontos magyarázatot, hogy miért nyelte el a fekete lyuk.

John A. Paice

A szupermasszív fekete lyukakat jellemzően hatalmas gáz- és porfelhő, úgynevezett „fánk” veszi körül. A tanulmány szerzői szerint ennek az anyagnak egy része – esetleg galaxisok ütközése miatt – kiszakadhatott, és így került a fekete lyuk szájához. Ahogy az anyag a fekete lyuk eseményhorizontja felé sodródott, hatalmas mennyiségű hőt és fényt bocsátott ki, megvilágítva és 12–13 ezer Celsius-fokosra hevítve a fánk egy részét. Bár az AT2021lwx valóban fényes, nem ez volt az eddig megfigyelt legfényesebb robbanás. Ez a GRB 221009A nevű gammasugár-kitöréshez köthető, amelyet még 2022-ben fedeztek fel a csillagászok. A GRB 221009A azonban nem sokáig bírta, ami azt is jelenti, hogy az AT2021lwx sokkal több energiát termel.

Nem az AT2021lwx a valaha megfigyelt legfényesebb jelenség, ugyanis tavaly észleltek egy fényesebb gammakitörést, amely a GRB 221009A nevet kapta, ám az az esemény csak percekig tartott. Az AT2021lwx viszont – már harmadik éve – továbbra is tart, ami azt jelenti, hogy az az energia, ami közben felszabadul, sokkal nagyobb.

A robbanást először a kaliforniai Zwicky Tranziens Létesítmény (ZTF) észlelte 2020-ban. A jelentőségére azonban csak akkor ébredtek rá, mikor alaposabban megvizsgálták, és megállapították méreteit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!