"Időzített bomba" a sok űrszemét, ami a Föld körül kering
Sci-fibe illő tervek vannak az űrszemét begyűjtésére, de ha az érintett űrhatalmak nem osztják meg egymással adataikat, nagyon nagy baj jöhet – figyelmeztet az Európai Űrügynökség.
Sci-fibe illő tervek vannak az űrszemét begyűjtésére, de ha az érintett űrhatalmak nem osztják meg egymással adataikat, nagyon nagy baj jöhet – figyelmeztet az Európai Űrügynökség.
Kudarccal végződött az a japán kísérlet, hogy eltakarítsák a Föld körüli pályán keringő űrszemetet, mivel a különleges berendezés nem lépett működésbe.
Igazán innovatív módon veszi fel a harcot Japán az ember miatt egyre csak sokasodó űrszemét ellen: egy halászhálókat készítő céggel csináltattak egy hosszú, mágneses zsinórt.
Egy néhány méter átmérőjű űrszemét csapódik a Föld légkörébe november 13-án. Az Indiai-óceán fölött éri el a Földet, de kis mérete miatt várhatóan még a légkörben elég.
Elöljáróban annyit elárulunk, hogy tonnában mérhető a Föld légkörébe érkező űrszemét mennyisége, de az előtte álló szám sem csekély.
Szerda hajnalban egy fényes tűzgömböt lehetett megfigyelni Magyarország felett, többen le is fotózták a jelenséget. Később, kiderült, egy rakéta éghetett el űrszemétként, előre tervezetten.
Oroszország májusban nem csak három műholdat, hanem egy, hivatalosan az űrszemét kezelésére hivatott, rejtélyes objektumot is felbocsátott.
Műholdgyilkos orosz űrfegyver is lehet az a világűrben keringő tárgy, amelyet csillagászok és katonai szolgálatok A 2014-28E kódjellel láttak el. Eleinte űrszemétnek vélték, később ismeretlen rendeltetésű tárggyá nyilvánították.
Hatalmasak és tragédiát is okozhatnak vagy kicsik, érdekesek, de szintén veszélyesek – íme egy összegzés, hogy mennyi szemét található az űrben.
Hatalmas űrhulladékot talált egy brazil halász Amazónia egy folyójában. A fém borítólemez egy európai műhold felbocsátásából származik.
Fennállt a veszély, hogy az ISS összeütközik egy régi Arian-5 európai rakéta egyik darabjával, ezért módosítani kellett a keringési pályáját.
Lézerrel előznék meg az Oscar-díjas Gravitáció című filmben megjelenő űrszemét okozta katasztrófát ausztrál tudósok.
Majdnem eltalálta a Nemzetközi Űrállomást (ISS) szombat hajnalban egy orosz rakétadarab. Az űrszemét becsapódására számítva a hat asztronauta átült két Szojuz űrhajóba, de végül nem történt baj.
Az orosz Phobos-Grunt űrszonda maradványainak a közelmúltban történt visszatérése ismét felhívta a figyelmet arra, hogy mind nagyobb mennyiségű űrhulladék kering a bolygó körül. De vajon könnyebb lesz-e maga a Föld a "kinti" űrszemét halmozódásával? A BBC brit közszolgálati adó Több vagy kevesebb című műsora a Cambridge-i Egyetem tudósaihoz fordult válaszért.
Űrtakarítógéppel kívánja megtisztítani a világűrt a veszélyes hulladékoktól CleanSpeace One nevű programja keretében egy tekintélyes svájci felsőfokú oktatási intézmény, a Lausanne-i Műszaki Egyetem (EPFL).
Vasárnap magyar idő szerint 14 óra 12 perckor éri el a Földet az orosz Phobos-Grunt űrszonda, de a becsapódás helye egyelőre ismeretlen - közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője.
Egy amerikai távközlési műhold roncsai veszélyeztetik a Nemzetközi Űrállomás (ISS) épségét, és ezért módosítják annak pályáját - közölték csütörtökön a houstoni amerikai irányító központban.
Elérték a Föld felszínét a Rosat nevű, már évek óta használaton kívüli német röntgenműhold megmaradt darabjai, de a szakembereknek egyelőre fogalmuk sincs, hogy bolygónk mely tájain történhettek a becsapódások - közölte a német repülési és űrrepülési központ (DLR) .
Újabb kiöregedett űrtárgy, ezúttal egy minibusz nagyságú német műhold zuhan vissza a Földre feltehetően a hét végén.
Az Egyesült Államok Nemzeti Kutatótanácsa szerint az űrben keringő hulladék becsapódása végzetes szivárgásokat okozhat űrhajókon és tönkretehet értékes műholdakat.