Majdnem űrszeméttel ütközött a Nemzetközi Űrállomás

Fennállt a veszély, hogy az ISS összeütközik egy régi Arian-5 európai rakéta egyik darabjával, ezért módosítani kellett a keringési pályáját.

  • MTI MTI
Majdnem űrszeméttel ütközött a Nemzetközi Űrállomás

Néhány száz méterrel módosítani kellett a Nemzetközi Űrállomás (ISS) keringési pályáját, nehogy űrszeméttel ütközzön - közölte csütörtökön az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. Fennállt annak a veszélye, hogy az ISS összeütközik egy régi Arian-5 európai rakéta egyik darabjával.

Amerikai és orosz szakértők az elmúlt napokban nyomon követték az ISS-t veszélyeztető űrszemetet, és közösen hoztak döntést arról, hogy módosítják az űrállomás röppályáját. Közép-európai idő szerint csütörtökön 22.42 perckor 3 perc 40 másodpercre beindították a Progressz űrhajó és a Zvezda modul hajtóműveit, és mintegy 0,8 kilométerrel megnövelték az ISS repülési magasságát.

A NASA tájékoztatása szerint az ISS-en tartózkodó hat űrhajós biztonságát semmi se fenyegette, nem kellett elővigyázatosságból átmenniük a Szojuz mentőkapszulába sem. A pályamódosítás nem lesz hatással sem az április 9-én a Bajkonurból útnak induló orosz Progressz űrhajó felbocsátására, amely csaknem három tonna rakományt szállít az ISS-re, sem pedig az amerikai Dragon teherűrhajó startjára, amelyre várhatóan - halasztás után - ugyancsak április folyamán kerül sor.

A Krím oroszországi bekebelezése miatt a NASA felfüggesztett szerdán minden kapcsolatot az orosz űrkutatási ügynökséggel, a Roszkoszmosszal, de a tilalom nem vonatkozik a Nemzetközi Űrállomás (ISS) missziójával összefüggő együttműködésükre.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.