Már tervezi a NASA a James Webb űrtávcső utódját, a Föld ikertestvérét keresik majd vele
A NASA a 2040-es években indítaná útnak a Habitable World Observatory nevű űrteleszkópot, ami segíthet megtalálni a Földön kívüli életet.
A NASA a 2040-es években indítaná útnak a Habitable World Observatory nevű űrteleszkópot, ami segíthet megtalálni a Földön kívüli életet.
A képen az Orion-köd belső régiója látható. A felvétel a James Webb űrteleszkóp munkája.
Az Európai Űrügynökség (ESA) egy 500 millió fényévre lévő galaxissal demonstrálta a James Webb űrtávcső képességét.
A James Webb nem csak az emberiség eddigi legfejlettebb űrtávcsöve, úgy tűnik, egy egyelőre kimeríthetetlen ihletforrás is.
Az univerzum 235 millió éves volt csupán, amikor egy újonnan felfedezett objektum már létezett. Ezt is a James Webb szúrta ki.
A James Webb űrteleszkóp üzembe helyezése során volt egy rövid pillanat, ami komoly pánikot eredményezett: a kutatók azt hitték, nem fog működni.
A 300 fényév átmérőjű „csillaggyár” az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb objektuma.
A GLASS-z13 kódjellel ellátott galaxis 300 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhetett. Ha a számítás helyes, 100 millió évvel lehet idősebb az eddig ismert legősibb galaxisnál.
Bár manapság közel 70 GB már semmire sem elegendő a tartalmak nagy felbontása miatt, a James Webb űrteleszkóp mégis egy ilyen adattárolót használ. Persze nem véletlenül.
A kutatók nemzetközi együttműködéssel hozták nyilvánosságra a páratlan felvételeket. Van köztük olyan, ami egy több mint 290 millió fényévre lévő objektumot mutat be.
A James Webb adatait használó űrkutatók magyar idő szerint kedden délután több olyan képet is bemutattak, amiket a csúcstechnológiájú teleszkóp készített.
A képen látható pontszerű fényforrások csillagok, a szétszórt foltok pedig távoli galaxisok. Az eredmény 32 órányi folyamatos megfigyelésből jött össze.