szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók nemzetközi együttműködéssel hozták nyilvánosságra a páratlan felvételeket. Van köztük olyan, ami egy több mint 290 millió fényévre lévő objektumot mutat be.

Többek közt egy haldokló csillag és egy 290 millió fényévre lévő galaxishalmaz látható azokon a képeken, amiket a James Webb űrtávcső készített. A berendezés csak néhány hónapja állt működésbe a Földtől mintegy másfél millió kilométerre lévő L2 Lagrange-ponton, de az első megfigyelésekre egészen eddig kellett várni.

A NASA, az Európai Űrügynökség, a Kanadai Űrügynökség és a Space Telescope Science Institute kedden mutatta be a páratlan képeket, amik a méretükből adódóan akár háttérképként is felhasználhatók. Ez esetben a NASA oldalára kell navigálni, ott ugyanis nagyobb méretben is megtalálhatók. Íme, így fest egy iPhone zárképernyőjén az Éta Carinae-köd, pontosabban annak egy részlete:

hvg.hu

A hozzánk viszonylag (legalábbis csillagászati léptékben) közel, 7600 fényévre található objektumot a NIRCam és a MIRI nevű eszközök figyelték, és ezek képeit dolgozták össze a szakemberek. Ennek köszönhetően figyelhető meg a felvételen a csillagok és a háttérben levő galaxisok tömkelege.

A most, július közepén megmutatott öt felvétel természetesen csak a kezdet, a komolyabb tudományos munka ugyanis csak ezután kezdődik. A NASA ráadásul igen bizakodó: bár a James Webb küldetését eredetileg 10 évre tervezték, könnyen lehet, hogy akár 20 éven át szolgáltat majd értékes adatokat a tudósoknak – és persze elképesztő felvételeket nekünk, hétköznapi embereknek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!