Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő a szervátültetésről és a halhatatlanság lehetőségéről elmélkedett egy eseményen, amelyet élőben közvetített a kínai állami televízió, ezt egy bekapcsolva maradt mikrofonnak köszönhetően tudjuk, írja a Guardian,
Az orosz elnök más külföldi vezetőkkel és politikusokkal – többek között Szijjártó Péterrel – azért látogatott el Pekingbe, hogy részt vegyen a katonai díszszemlén, amit annak alkalmából rendezett meg Kína, hogy Japán nyolcvan évvel ezelőtt tette le a fegyvert a második világháborúban.
Vlagyimir Putyin, Hszi Csin-ping és Kim Dzsongun éppen a Tienanmen téren felállított emelvény felé tartott, amikor – igazi kicsit szakadozva – hallani lehetett, hogy az életkorukról, valamint a biotechnológia fejlődéséről és annak várható eredményeiről beszélnek.
„Ma már azok is fiatalnak számítanak, akik a hetvenes éveikben járnak” – mondta a kínai elnök, hozzátéve, hogy „régebben az emberek ritkán éltek 70 évnél tovább, de manapság 70 évesen…még mindig gyerek”. Később pedig a tolmács vélhetően Putyin szavait közvetítve kifejti, hogy a biotechnológia fejlődésének köszönhetően hamarabb emberi szervek folyamatosan átültethetők lesznek, így az emberek tovább maradhatnak fiatalok, sőt, akár halhatatlanokká is válhatnak. „Egyesek azt jósolják, hogy ebben a században az emberek akár 150 évig is élhetnek” – válaszolt az orosz elnök felvetésére Hszi Csin-pin.
Hogy a diskurzust a két 72 éves vezető mellett sétálgató, náluk három évtizeddel fiatalabb Kim Dzsongun is hallotta-e vagy értett-e, nem tudni, de Putyin újságírói kérdésre megerősítette, hogy valóban beszélgettek az emberi élettartam meghosszabbításának lehetőségeiről. 2024-ben egyébként ő maga adta ki az utasítást arra, hogy hozzanak létre egy új kutatóintézetet, amelynek fő profilja a sejtszintű öregedés megelőzésére és egyéb , a hosszú élettartamot biztosító módszerekre irányuló munka lenne.
A Meduza hírportál szerint a halhatatlanság kutatásának egyik kulcsszereplője Putyin egyik bizalmasa, Mihail Kovalcsuk, aki sok pénzt fektetett a szervnyomtatásra alkalmas technológiákba. Az orosz elnök legidősebb lánya, az endokrinológus Marija Voroncova pedig több millió dolláros állami támogatást kapott, hogy a sejtszintű megújulást kutassa, valamint egy Kovalcsukhoz köthető programban is aktív szerepet vállalt. Az Egyesült Államok 2022-ben szankciókkal sújtotta Voroncovát, mivel a külügyminisztérium szerint ő vezet több, a Kreml által finanszírozott genetikai projekteket.