Neue Zürcher Zeitung-elemzés: Szlovákia diktálná az irányt Európának?
A legkisebb ellenállás elve elterjedhet Európában, ez a szlovák választások kiábrándító tanulsága.
A legkisebb ellenállás elve elterjedhet Európában, ez a szlovák választások kiábrándító tanulsága.
Viera Zuborová, a pozsonyi Politikai Intézet kutatási igazgatója szerint Robert Fico és Andrej Danko, akinek nacionalista pártja, a Szlovák Nemzeti Párt az új kormányszövetség tagja lehet, egyaránt csodálják a magyar illiberális demokráciát, a nemzeti-jobboldali kormányzást és azt, hogy a Fidesz gyakran szembeszegül a brüsszeli „diktátumokkal”.
Sinkó Ottó azt nyilatkozta a Bloombergnek, ki kell jelenteni, hogy a kormány bevezeti az eurót és vállalja az uniós értékeket. A Neue Zürcher Zeitung, a Times és a Reuters is arról ír, hogy Közép-Kelet-Európában belefáradtak a háborúba, míg a New York Times és a Washington Post az Ukrajnát segítő amerikai támogatások elapadását elemzi. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Bár sokan félnek attól, hogy a jövő vasárnapi választás után Lengyelország a magyar útra lép, azaz feladja a liberális gazdasági és társadalmi modellt, ám ettől nem kell tartani, mert a két ország között továbbra is tekintélyesek a különbségek – írja a Neue Zürcher Zeitung szerzője.
Az új pozsonyi kormány a EU-ban és a NATO-ban is odaállhat Orbán jobboldali, oroszbarát nacionalizmusa mellé.
A legtöbb lap biztosra veszi, hogy a választásokon győztes Smer vezetője, Robert Fico alakíthat kormányt. A Washington Post az európai populizmus további térnyeréséről beszél. A Frankfurter Allgemeine Zeitung kifejti, Fico győzelme azt jelzi, minél tovább tart a háború, annál több helyen találhatnak be a populista szólamok. A Die Presse szerint Ukrajnának számolnia kell azzal, hogy a Nyugat cserben hagyhatja. Előkerül Orbán Viktor neve is: a Financial Times azt írja, Orbán immár nincs egyedül.
A szlovákiai választást Európában sokan úgy tekintik, hogy jelzi, mi lesz a földrészen Ukrajna támogatásával, írja a New York Times. A Reuters szerint, ha Robert Fico hozhat létre kormányt, felsorakozhat Orbán Viktor mellé. Donald Tusk szerint a közelgő lengyelországi választáson "a minden a tét". A Times a magyarországi könyvesbolti fóliázásról ír. A Washinton Post Jamal Kashoggi újságíró 2018-as meggyilkolására emlékezik. Válogatásunk a világsajtó cikkeiből.
Lidércnyomással érne fel, ha Lengyelország, a PiS-szel az élen lépne Orbán Viktor helyébe, mint a feljövő szélsőjobb vezére a földrészen, írja brit lap elemzése.
Központi téma a mai szlovákiai választás, a közel-keleti hatalmi viszonyok változását elemzik, Bidenen múlhat, hogy visszatér-e Trump, Szerbia és a Nyugat viszonyának alakulása az egész Balkánt felforgathatja. Világlapok írásaiból válogattunk.
Lassan, de biztosan úgy alakulnak a dolgok, hogy az orosz elnök nem tudja megvédeni odahaza a polgárokat a „korlátozott katonai művelet” igencsak kellemetlen gazdasági hatásaitól, például a rubel jelentős gyengülésétől.
Pozsonyban azzal vádolják Orbán Viktort, hogy a menekülttömeget szándékosan irányítja Szlovákia felé, hogy ezzel tolja meg a szintén Moszkva-barát Robert Fico szekerét.
Az uniós tagságra váró országoknak mondani kell valamit, de a döntés finanszírozhatóságáról is beszélni kell. Az EU készülő migrációs egyezménye a viták kereszttüzében. A lengyel vízumbotrányról aligha értesülhet a lengyel választó, ha csak a köztévéből tájékozódik. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az ország nagymértékben függ az EU-tól. Gazdasága a futottak még-kategóriába tartozik, csak a költségvetés hiánya alapján szerepel az élmezőnyben. A háború ügyében pedig legfeljebb logisztikai kellemetlenséget tudna okozni, írja a lap elemzése.
Az EU szorult helyzetben van, mert Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski is boldogan fenntartja a látszatot, hogy mennyire betartja a közös előírásokat. Csak éppen a vonatkozó törvények nem demokratikusan születnek meg, hanem átláthatatlan módon, gyorsított eljárással hozzák meg azokat, írja a lap szerzője.
A nyugati sajtó figyelmét sem kerülte el a francia szélsőjobb vezérének váratlan budapesti látogatása. Európának változtatnia kell, hogy kibekkelje Putyint a hosszú háborúban. A német kancellár azzal fenyegeti Varsót, hogy visszaállítja az ellenőrzést a közös határon. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Miről szól a HVG címlapsztorija? Ez is kiderül ajánlónkból.
Lengyelország, Magyarország és Szlovákia együttes erővel sok mindent megakadályozhat az Európai Unióban, írja a brit lap elemzője.
Piketty és szerzőtársa, Julia Cagé receptet kínál a baloldalnak a sikerhez. Veszélyben a kialakult nemzetközi rend, de a nyugati vezetők mintha nem fognák fel, mit kell tenniük. Több újság is foglalkozik a szélsőjobb, illetve a Trump-klónok előretörésével. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Hogy Orbán miért késlelteti a svéd csatlakozást, arról csak találgatni lehet.
Az olasz miniszterelnök szeretné, ha az Olaszország Fivérei normális, jobboldali-polgári konzervatív párt lenne, és betöltené a Berlusconi halálával támadt űrt az Unió konzervatív oldalán. Az esélye megvan rá, de ehhez még komoly lépéseket kellene tennie, írja a svájci lap szerzője.