Alapból minden agyhalott donor lehet Svájcban
Népszavazást tartanak a kérdésről az országban.
"Csak olvasd el a használati utasítást" - ez a fantázianeve annak a drónhajónak, amelyre visszaszállnak a SpaceX újrahasznosítható rakétafokozatai. A legújabb videó alapján az üzenet értő fülekre talált: elolvasták.
Egy nemzetközi kutatócsoport egy agyi ritmus, a gamma oszcilláció újabb funkcióját fedezte fel a neurális kódolásban. Ez elsőre viszonylag száraz információnak hangzik, de úgy talán izgalmasabb, ha hozzátesszük, hogy sikerült bizonyítaniuk, hogy agyunk idegsejtjei erre a ritmusra hangolódva kódolják a teret és navigálnak minket. Ez megerősíti azt a feltevést, miszerint a gyors ritmus a szükséges előfeltétele minden magasabb rendű agyi funkciónak.
Jobb minőségű búza előállításának új módjáról számolt be egy ausztrál tudósok által vezetett nemzetközi tanulmány.
Hatvani László matematikus akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem emeritus professzora kapta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szegedi bizottságának idei Pro Scientia életműdíját, az elismerést csütörtökön adták át.
A szúnyogok elleni minél hatékonyabb biológiai védekezést szolgálja az az együttműködést, amely a Pécsen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL) és egy biológiai alapú kártevőmentesítést végző, innovatív megoldásokat alkalmazó spanyol cég magyarországi leányvállalata között jött létre – közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
A kínai Csu-zsung marsjáró olyan köveket talált, amiket a víz hozott létre. Ezek meglepően fiatalok lehetnek.
Az eddigi leghosszabb követéses vizsgálatban kínai kutatók megállapították, hogy a Covid–19 miatt kórházban kezelt betegek fele a fertőzés után két évvel még mindig szenvedett valamilyen tünettől.
Több jó állapotú amfora bukkant elő, amiket aztán leadtak a helyi múzeumnak.
Az ELTE hallgatói valójában nem a kormányközeli vállalkozóról elnevezett ösztöndíjra pályázhatnak.
Örök vita a kutyatartók között, hogy hányszor kell egy nap étellel kínálni kedvencüket. Egy nemrégiben készült tanulmány megválaszolja ezt a kérdést, bár azt messze nem állítja, hogy kőbe vésendő szabályról van szó.
A kutatók a chilei Tyndall-gleccseren bukkantak egy fosszíliára, ami egy négy méter hosszú hüllő maradványa.
Egy friss kutatás során a tudósok az 1918-19-es spanyolnátha idejéről származó tüdőmintákat elemezték, hogy kiderítsék, hová tűnt az emberiség eddigi legnagyobb járványát okozó vírus.
Az alvásproblémákat és az egyéb egészségügyi kockázatokat már korábban is összefüggésbe hozták a több műszakban, a szokásostól eltérő időkben történő munkavégzéssel. Egy újabb kutatás pedig már a negatív mentális következményeket is feltárta.
Bár az űrbe kilépve az űrhajósok nem vehetik le a sisakjukat, mégis választ tudnak adni arra a meglehetősen furcsa kérdésre, hogy milyen szaga van az űrnek.
Holland régészek egy XVIII. századi tömegsírt tártak fel Vianenben. A sírban egy tábori kórházban elhunyt brit katonák maradványai voltak. Mint most kiderült: a harci sérüléseikből éppen kigyógyultak volna, amikor beütött egy kórházi fertőzés.
Teljes holdfogyatkozás kezdődik május 16-án, hétfő hajnalban. A jelenség Magyarországról is megfigyelhető lesz napkelte előtt, részleges holdfogyatkozásként a látóhatáron.
Az állapotos nők koronavírus elleni védőoltásának fontosságát hangsúlyozták brit orvosok, miután egy nagyszabású felülvizsgálat megállapította, hogy az oltások nemcsak biztonságosak, hanem a halvaszületés kockázatát is csökkentik.
Kiugróan sok, több mint 1000 négyzetkilométernyi esőerdőt vágtak ki áprilisban a brazíliai Amazonas-medencében – közölte a brazil űrkutatási intézet, az INPE.
Már csaknem 50 százalék az esélye annak, hogy a 2026-ig tartó öt évben legalább átmenetileg meghaladja a 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest a felmelegedés – közölte hétfőn a Meteorológiai Világszervezet (WMO).