szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már csaknem 50 százalék az esélye annak, hogy a 2026-ig tartó öt évben legalább átmenetileg meghaladja a 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest a felmelegedés – közölte hétfőn a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

A 2015-ös párizsi klímaegyezményben a világ országai célul tűzték ki, hogy jóval 2 Celsius-fok alatt, lehetőleg 1,5 fokon tartják a globális átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti szinthez képest. Akkor még nulla százalék esélyt adtak a 1,5 fokos küszöbérték öt éven belüli elérésének, azóta azonban évről évre növekszik ennek az esélye.

A WMO hétfő este közzétett friss klímajelentése szerint 93 százalék a valószínűsége annak, hogy 2022 és 2026 között legalább egy év felváltja 2016-ot mint az eddigi legmelegebb évet, és ugyanennyi az esélye annak is, hogy az előttünk álló öt év átlaghőmérséklete meghaladja a megelőző öt év (2017–2021) átlaghőmérsékletét.

A világszervezet hangsúlyozza, hogy a 2026-ig 50 százalékos eséllyel jósolt 1,5 fokos emelkedés nem jelent tartós felmelegedést, a küszöbnek számító érték elérése után jöhetnek még hűvösebb évek.

Rekordmennyiséggel nőtt a légkör metánszintje 2021-ben is

Az amerikai kormány adatai szerint 2021-ben már a második egymást követő évben nőtt rekordmennyiséggel a légkör metánszintje.

Az eddigi legmelegebb év 2016 volt, amikor a globális átlaghőmérséklet 1,2 fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet, az 1850 és 1900 közötti évek hőmérsékletét. A WMO ideiglenes adatai szerint a múlt év átlaghőmérséklete 1,11 fokkal volt magasabb az iparosodás előttinél.

A következő klíma-világkonferenciát novemberben tartják az egyiptomi Sarm-el-Sejk vörös-tengeri üdülőhelyen, ahova 30 ezer résztvevőt, köztük 120 állam- és kormányfőt várnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!