A NASA űrhajósai véletlenül elvesztettek az űrben egy szerszámosládát
A zsákszerű szerszámosláda olyan fényes, hogy távcsövön keresztül is megfigyelhető.
A zsákszerű szerszámosláda olyan fényes, hogy távcsövön keresztül is megfigyelhető.
Több mint 11 ezer, kórházi kezelést igénylő sporttevékenységből adódó sérülés adatait tekintették át az Egyesült Királyság kutatói, hogy felmérjék az ilyesfajta mozgásból származó traumák kockázatait. Ezek még mindig jóval kisebbek annál, mint amit a mozgásszegény életmódnál tapasztalnak.
Három éven keresztül figyeltek a kutatók két szomszédos csimpánztörzset Elefántcsontpart egyik nemzeti parkjában. Meglepő eredményre jutottak: amikor hadviselésre került sor, a majmok is olyan taktikákat alkalmaztak, mint amilyeneket az emberek.
Földünk egyik legrégebbi, és kétségtelenül a leghatalmasabb élőlénye a Pando, egy egészen különleges nyárfaközösség, amely egyetlen élő szervezetként azonosítható. Szakemberek lehetővé tették, hogy hallassa hangját ez a biológiai organizmus, és ez – amellett, hogy érdekes – hatalmas tudományos felhasználási lehetőséget rejt magában.
Egy nemzetközi kutatócsoport az ELTE kutatóinak közreműködésével eddig nem ismert térszerkezeteket, óriás „mágneskígyókat” talált a Nap mágneses terében.
Ritka, hogy egy papirusztekercs olyan jó állapotban maradjon fenn, mint amilyenben van a Halottak Könyve Egyiptom középső részén most talált példánya.
Most először sikerült megpillantani egy olyan vírust, amely egy másik vírushoz kapcsolódik annak érdekében, hogy képes legyen megfertőzni a baktériumokat.
Közvetlenül a hajhagymáinkon keresztül is érezhetjük az érintést – derítették ki brit kutatók. Felfedezésük új megvilágításba helyezi az érzékszervi tapasztalatokat, és hozzájárulhat bizonyos bőrbetegségek jobb megértéséhez.
Ha az agy vérellátása átmenetileg zavart szenved, akár ájulás is lehet belőle, rövid időre elveszítjük az eszméletünket. Amerikai kutatók pontosabban feltárták a jelenség mögött álló folyamatokat. Elméletük szerint a szívet és az agyat összekötő neuronok aktiválása ájulást válthat ki.
Amerikai sebészek sikerrel hajtották végre egy teljes szemgolyó beültetését, amire korábban még nem volt példa.
Lényegesen kisebb a spermiumszám azoknál, akik rendszeresen sokat használják a mobiljukat – világít rá egy új, Svájcban végzett vizsgálat.
Újra és újra visszatért a Clostridioides difficile-fertőzése egy 31 éves nőnek, súlyos hasmenést okozva neki. Mint kiderült, a macskája is fertőzött volt, és jó eséllyel tőle kapta el a fertőzést.
Különös csodái vannak a természetnek. Időnként olyan kövek bukkannak elő, amelyek mintha emberi arcokat mutatnának. Ilyen köveket gyűjtöttek össze egy valóban különleges japán tárlaton.
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének munkatársai legújabb vizsgálatuk alapján leírták, hogy milyen mintázatok alakulnak ki az agy memóriaközpontjában ijesztő ingerek hatására, illetve vannak-e olyan neuronális válaszok, amelyek kifejezetten kellemetlen vagy félelemkeltő ingereket kódolnak.
A vezető daganatos megbetegedések között van a mellrák, csak Angliában évente nagyjából 11 500 nő életét követeli – egy új készítmény azonban már a kialakulás kockázatát is képes lehet felezni.
Az amerikai Juno űrszonda 1046 km-re repült el a Ganymedes nevű hold felszínétől, amikor igen fontos adatokat sikerült rögzítenie.
A számítások szerint az UHZ1 nevű szupermasszív fekete lyuk a Nap tömegénél 10–100 milliószor lehet nehezebb, és abban az időben keletkezhetett, amikor a világegyetem még rendkívül fiatal volt.
A testet-lelket megviselő, ám esetenként a gyógyulás esélyével kecsegtető kemoterápia tulajdonképpen mérgezi a daganatos sejteket, csakhogy egészséges sejtek is áldozatul esnek. Londoni kutatók új módszere is mérgeket vet be, azonban ezek csakis a rákos sejtekre veszélyesek. Ígéretes eredményekről számoltak be a hólyagrák esetében.
A James Webb űrteleszkóp az infravörös kamerái segítségével át tudott látni a Rák-ködön, ami közelebb viheti a csillagászokat a kérdés megválaszolásához: milyen csillag robbanhatott fel, és mi lehetett ott a robbanás előtt?
A szakértőkben korábban a szándékos mérgezés gyanúja is felmerült, valójában azonban egy baktérium a felelős.