Százhatvanszorosára nőtt a vatikáni és a monacói euróérmék értéke

II. János Pál pápa és III. Rainer monacói herceg halála után a két kis európai állam, a Vatikán és Monaco euróérméinek ára százhatvanszorosra nőtt.

  • eurohirek.hu eurohirek.hu
Százhatvanszorosára nőtt a vatikáni és a monacói euróérmék értéke

A Vatikán és Monaco eleve kevés euróérmét veretett, a kis forgalmú érméket a gyűjtők minden kibocsátáskor szétkapkodták. A pápa és az uralkodó halála most égig emelte az euróérmék árát. Például egy kéteurós vatikáni érméért az érmegyűjtők körében 160 eurót kérnek el. Egy 2004-es vatikáni érmesor 500 eurót ér, egyetlen monacói egyeurósért pedig 60 eurót is kínálnak.

Az érmék árát a gyűjtők spekulációja növeli, hiszen hamarosan új euró-példányokat vernek, amelyeket az új pápa arcképével és II. Albert herceg képmásával látnak el.

Rémi Smith, a francia Monnaie magazin vezetője szerint a vatikáni érmék ára egyetlen hétvége alatt 20 százalékkal nőtt. A szakember azt tanácsolja a gyűjtőknek, hogy várjanak a vásárlással, hiszen a spekulációs buborék kipukkadhat.

Az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank engedélyezte, hogy a Vatikán, San Marino és Monaco saját euróérméket veressen, amelyek fej oldalát (a „rendes” eurót használó országokkal megegyező módon) saját nemzeti szimbólumaikkal láthatják el. Az előírások szerint a Vatikán évente 1 millió eurót hozhat forgalomba, a pápa halála esetén 1,3 milliót.

Az érmék a mindennapi használatban is foroghatnak, ám a gyűjtők minden kibocsátás után gondoskodnak arról, hogy ez ne így legyen. A Vatikán és Monaco eleve különleges emlékcsomagolással kínálja érméit, természetesen magasan a névérték felett. A sikert látva egy másik európai miniállam, Andorra is engedélyt kért az EU-tól, hogy saját euróérmét verethessen.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.

Dr. Reiserként írtak bele a Stranger Thingsbe – Paul Reiser a HVG-nek

Dr. Reiserként írtak bele a Stranger Thingsbe – Paul Reiser a HVG-nek

Azokat, akik csak a Stranger Thingsből ismerik, összezavarná, hogy miket művelt a karrierje kezdetén Paul Reiser. Korábbi rajongóit például azzal lepte meg, hogy feltűnt az Aliens gonoszaként. A veterán komikussal pályafutása cikkcakkjairól, Jerry Seinfeldről, Lisa Kudrow-ról és Eddie Murphyről is beszélgettünk. És arról is, miért tartotta hülyeségnek a Jóbarátokat.