Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Franciaország a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult döntésért az Egyesült Államokkal folyó kereskedelmét hátrányosan érintő legújabb amerikai döntés miatt, mely szerint a francia rokfort sajtra kivetett vámot március közepétől háromszorosára emelnék.
Az Egyesült Államok más uniós exportcikkek - húsok, zöldségek, gyümölcsök, gombafélék, csokoládék, ásványvizek, zsiradékok, egyebek - importvámjának megkétszerezését is fontolgatja.
A francia lapok szerint Washington így vesz revansot az európaiaknak a hormonkezelt amerikai marhahús importjára elrendelt korlátozásokért, illetve azért, hogy az EU a piacára került klórozott amerikai baromfi miatt is tett a WTO-nál bejelentést.
Franciaországban a sajtó az "elnevezések háborújának" egy újabb fejleményét látja a rokforttal kapcsolatos tervezett amerikai lépés mögött, mivel nem jelentős francia exporttételről van szó: a franciák 400 tonnányit exportálnak évente az Egyesült Államokba, a teljes francia termelés 2 százalékát. A lapok aláhúzzák, hogy az európai lépések a rendkívül szigorú európai élelmiszerbiztonság rendszerére épülnek. A rokforttal kapcsolatban pedig felhozzák azt, hogy a legrégibb, eredetében védett francia terméket pécézték ki az amerikaiak, egy szimbólum ellen intézkednek. Ezen az alapon az európaiak nyugodtan elgondolkodhatnának a Coca-Cola sűrítmény behozatalának túladóztatásán is.
1999-ben már korlátozásokat hoztak a rokfortbehozatalra az amerikaiak, éppen az amerikai húsok európai behozatalát érintő szigorítások miatt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.