Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Több mint egy tucat jelentős kartellügyet vizsgál a Gazdasági Versenyhivatal, és idén valószínűleg nagyobb összegű bírságot szabhatnak ki ezekben. Lassan befejeznek néhány évek óta lezáratlan ügyet is a GVH-nál – mondta a Napi Gazdaságnak adott interjúban a hivatal elnöke. Juhász Miklós szerint továbbra is kiemelten kezelik majd a kartellügyeket, valamint vizsgálják már a „magyar termék” feliratot viselő árukat is.
2010-ben összesen tízmilliárd forint bírságot szabott ki a GVH, tavaly viszont csak nagyjából egymilliárdot. Nagyobb összegű büntetés általában kartellügyekben van, ezek vizsgálata másfél-két évig is tarthat, és tavaly kevés ilyen ügyet fejeztek be. Tart viszont 14-15 kartellügy feltárása, ezekben komoly bírságolás várható – derül ki az interjúból.
Vizsgálják azt is, kartelleztek-e a bankok a végtörlesztéssel kapcsolatban. Az elnök szerint még értékelik az adatokat, türelmet kérnek, de a végeredmény nyilvános lesz.
Juhász Miklós elmondta azt is: a panaszok, bejelentések száma nem csökkent 2011-ben. Tavaly több százan fordultak a GVH-hoz az úgynevezett ingatlandepo-ügyben: egyes ingatlanos honlapok ügyéről van szó, amelyben a hivatal közérdekű keresettel élt és bírósághoz fordult a panaszosok érdekében, történetben most először.
A „magyar termék” feliratot viselő termékek esetében egyértelmű törvényi szabályozás még nincs, de a hatályos előírások alapján már intézkedhet a GVH indokolt esetben. Ha megszületik a végleges szabályozás, könnyebb lesz elbírálni az ilyen ügyeket – mondta.
Az elnök 2012-re azt ígéri, hogy gyorsabb és hatékonyabb lesz a munkájuk, év végéig megújítják honlapjukat és úgynevezett web2-s alkalmazásokat is bevezetnek.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A szél konténereket kapott fel, amelyek átszakították a védelmi kerítést.