Fontos kampányelőnyt bukhat a Fidesz: betiltja a politikai hirdetéseket a Facebook az EU-ban

Fontos platformját veszítheti el a Fidesz, amely a tavalyi választás előtt és után is milliárdokért hirdetett a Facebookon, sokszorosáért annak, amit politikai ellenfelei költöttek. Októbertől erre már nem lesz lehetősége.

  • HVG HVG
Fontos kampányelőnyt bukhat a Fidesz: betiltja a politikai hirdetéseket a Facebook az EU-ban

Betarthatatlannak tartja az Európai Unió új szabályozását a Meta, ezért a tagállamok területén letiltja a politikai hirdetéseket saját felületeiről, azaz a Facebookról és az Instagramról – írja az Euronews. Az új szabályozás legtöbb eleme október 10-én lép érvénybe, akkortól nem lehet majd politikai hirdetéseket közzétenni a közösségi oldalakon.

Az EU tavaly márciusban elfogadott új szabályai szerint a politikai hirdetéseknél a hirdetőknek fel kell tüntetniük a legfontosabb információkat, például azt, hogy melyik választáshoz kapcsolódik az adott bejegyzés, mennyit fizettek érte és kiket adtak meg célközönségként. A szabályozás a Meta szerint „fenntarthatatlan bonyolultságot és jogi bizonytalanságot teremt”, ezért döntöttek úgy, hogy inkább teljes egészében leállítják a hirdetéseket. Korábban hasonló döntést hozott a Google is.

Magyarországon egyértelműen a kormánypártoknak rossz hír ez, hiszen az elmúlt években messze a Fidesz költötte a legtöbb pénzt a Facebookon. A tavaly nyári európai parlamenti és önkormányzati választásokat követő kilenc hónapban például összesen Magyarországról 1,3 milliárd forint értékben vásároltak politikai hirdetést a platformon, ebből 1,1 milliárdot költött a Fidesz. A választási kampányban pedig még ennél is többet költöttek, öt hónap alatt 3,4 milliárd forintot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek