Le kell olvasni a forgalmi engedély vonalkódját vagy felírni a rendszámot a benzinkutasoknak, amikor valaki a védett áron tankol benzint – ezt is előírta a kormány, amikor a hét elején újra a leánykori nevén benzinárstop intézményéhez nyúlt. A lépésről – amivel 585 forintban maximálta a 95-ös benzin, és 615 forintban a dízel literenkénti árát – azután döntöttek, hogy az Irán ellen indított amerikai-izraeli támadások eredményeképp elszállt az olaj világpiaci ára, és az orosz támadás miatt leállt Barátság kőolajvezetéken (amit Ukrajna nem siet megjavítani) január óta nem érkezik nyersolaj, ezért fel kellett szabadítani a stratégiai tartalékot. A sokak által kényelmetlenségként érzékelt tankolási bürokrácia okait a Telex szedte össze.
A lényeg, hogy a stratégiai tartalékokból felszabadított készletet csakis ársapkás áron lehet eladni a hazai fogyasztóknak, nem pedig piaci áron a külföldieknek.
A készletből származó üzemanyag esetében ugyanis részletesen szabályozva van, hogy
azt mennyiért adhatja át a készletező nagykereskedőnek,
a nagykereskedő mennyiért adhatja tovább a benzinkutaknak, és
a kutasok mennyiért adhatják el a vevőknek.
A dokumentálás célja a lapnak nyilatkozó szakértők szerint, hogy össze tudják párosítani a stratégiai készletből származó dízel és benzin eladását a magyarok számára történt értékesítéssel.
Ezzel a lépéssel igyekeznek elejét venni a csencselésnek, hogy a készletből származó, a kereskedelmi lánc minden szereplőjénél kedvezőbb áron mért üzemanyagon senki ne fölözzön le jogtalanul hasznot. Így
az adatrögzítés célja a benzinkutak, és nem a magánszemélyek ellenőrzése.
A kormány úgy tűnik egy dologra nem figyelt: az emberek jelentős többségét fuvarozó közösségi közlekedésre, mivel sem a BKV-ra sem a Volánbuszra nem vonatkozik a benzinárstop.
https://hvg.hu/itthon/20260312_a-bkv-ra-es-a-volanbuszra-sem-vonatkozik-a-benzinarstop-milliardos-osszeget-bukhatnak-a-kozlekedesi-cegek